3. 5. 2022
Opoziční subjekty Zelení, Žít Brno a Idealisté vyzývají vedení města Brna (ODS, ČSSD, KDU-ČSL, Piráti), aby ukončilo projekt výstavby nové hokejové haly. Opozice varuje, že kvůli nákladné aréně už městu nezbude dostatek peněz na opravu a stavbu bytů.
Vedení města počítalo s tím, že vyvede městské byty do firmy CD CENTRUM COMS. Ta si následně vezme úvěr na jejich opravu, opraví je a městu vrátí. Tento plán ale ztroskotal, podle právníků takový postup není možný. Samotné Brno si právě kvůli úvěru na stavbu haly další půjčku vzít nemůže, je příliš zadlužené.
Ve stejnou dobu navíc vyšlo najevo, že jediný možný provozovatel arény, sportovní klub Kometa, ze společného projektu vycouval. „Po odmítnutí provozování haly od Komety, je třeba zvážit realizaci stavby. V současné době, kdy se roztáčí kola inflace a náklady na energie a materiály rostou o stovky procent, a za situace, kdy město nemá na opravu bytů, není morálně obhajitelné o výstavbě haly byť jen uvažovat. Město si musí vybrat, zda bude mít drahou halu na hokej, nebo byty. Stavět byty navíc znamená stavět město. Budovat musíme třeba i školky a místa v domovech pro seniory,” vyzývá dlouholetá zastupitelka města Brna a současná starostka Nového Lískovce Jana Drápalová (Zelení).
Zastupitel Brna-střed Petr Kalousek (Žít Brno) navíc upozorňuje, že brněnský bytový fond není v nejlepším stavu. „Stovky městských bytů jsou dlouhodobě zanedbané a nelze je použít pro bydlení. Nejen, že lidé nemají kde bydlet, ale byty ležící ladem ani negenerují příjem, který by pomáhal udržovat bytový fond v lepší kondici. Pokud město byty opraví, tato investice se mu vrátí. Na rozdíl od hokejové haly, která bude odčerpávat peníze dotováním jejího provozu. Brno dnes bohužel není v takové finanční situaci, aby si to mohlo dovolit,” shrnuje Petr Kalousek.
Kromě opravy a výstavby bytů je potřeba investovat i do dalších oblastí, které jsou s bydlením neodmyslitelně spjaté. „Školky, hřiště, sociální služby, to všechno Brno potřebuje k tomu, aby se v něm dalo dobře žít. Rozpočet ale není zdaleka nekonečný a v dnešní době, kdy rostou rychleji výdaje než příjmy, je naopak stále napjatější. Populace stárne, dopady války a COVIDu na chudší rodiny jsou dramatické. Není morálně obhajitelné financovat v dnešní složité době stavbu haly, když se tím odčerpají peníze z oblastí, kde jsou potřeba daleko víc,” doplňuje Lukáš Karnet (Idealisté).
Jana Drápalová objasňuje i důvody, proč městu nevyšel plánovaný krok s vyvedením bytů do městské firmy CD CENTRUM COMS. „Právníci jasně řekli, že celkový strop dluhů a půjček se vztahuje na město jako celek. Hokejovou halu mají stavět dohromady město, BKOM, speciálně založená firma Arena Brno a Teplárny. BKOM a Arena Brno přitom nevydělávají, peníze na takové investice mají z města. Teplárny jsou skrz aktuální situaci na trhu s energiemi v červených číslech a žádné volné peníze nemají. Všechno dohromady, včetně firmy COMS, je součásti jednoho města a pravidla rozpočtové odpovědnosti se na ně vztahují jako na celek. Stavba extrémně drahé haly omezí a ohrozí rozvoj města v oblastech, kde to lidé každý den pocítí,” uzavírá Jana Drápalová.