30. 10. 2018

Brno se vrátí o několik let zpátky, domnívají se Zelení. Končící místostarostka městské části Brno-střed Jasna Flamiková se obává, že nově ustanovená městská koalice složená z ODS, lidovců, Pirátů a sociálních demokratů ve své koaliční smlouvě jasně nastoluje trend návratu starých pořádků. Při tom zanedbává potřeby sociálně slabých, ohrožuje bezpečí dětí a podceňuje rizika změny počasí.

Jasně Flamikové se nelíbí zejména opětovné zavedení oprav městských bytů na vlastní náklady. “Nájemníkem s výhodným nájemným v městském bytě se tím pádem nestane ten, kdo je v těžké životní situaci a potřebuje pomoct, ale ten, kdo má dostatek peněz, aby byt opravil. Taková investice se může vyšplhat na stovky tisíc korun. Jedná se podle mě o naprosto asociální přístup,” varovala Jasna Flamiková.

Problematická je podle Zelených i pasáž koaliční smlouvy, která se věnuje školství. “Nová koalice v ní řeší, jak se budou zlepšovat podmínky pro rodiče, kteří vezou autem děti do školy. Nikdo už se ale nezabývá tím, zda se děti, které do školy chodí pěšky, cítí při pohybu ve městě bezpečně,” upozornila Jasna Flamiková.

Podle ní tento příklad jen ilustruje celkové přemýšlení nové koalice pod vedením ODS. “Podle ODS zřejmě neexistuje jiný způsob, jak dopravit děti do školy. Jezdí se zásadně autem,” uvedla Jasna Flamiková.

Projekt Bezpečné cesty do škol přitom ukázal, že děti mají z cesty po městě obavy. “Přes 150 dětí v průzkumu například uvedlo, že v Křídlovické ulici postrádá přechod. Kvůli velkému množství aut se tam ráno necítí bezpečně. Podobně děti označily řadu dalších míst,” zdůraznila Jasna Flamiková. Ve chvíli, kdy cesta pěšky není pro děti bezproblémová, mají rodiče navíc tendenci děti vozit do školy autem. “Provoz kolem škol se pak ještě zahušťuje a dostáváme se do začarovaného kruhu,” řekla Jasna Flamiková.

Zelení také upozorňují na to, že nová koalice neřeší největší riziko dneška, kterým je sucho a ničivé přívalové deště. Důsledkem přitom mohou být obrovské škody pro město a ohrožení lidských životů.  “Se zachytáváním dešťové vody musí pracovat všechny úpravy veřejného prostoru. Od parků, výstavby nových domů až po parkoviště. To je zásadní pro doplňování zásoby podzemní vody a ochlazování města. Pokud budou v létě teploty dál stoupat, bude v Brně za chvíli k nepřežití. Toto riziko nesmíme podceňovat,” vyzvala Jasna Flamiková.

Koalice se podle ní sice zabývá opatřeními jako jsou například zelené střechy nebo nádrže, ale to zdaleka nestačí. “Navíc není jasné, jaký objem peněz na to chce koalice vyčlenit. Otázkou proto zůstává, zda to vůbec bude mít potřebný efekt,” uzavřela Flamiková.