27. 8. 2018

Jak vytvářet co nejméně odpadu. To je téma, kterým se zabývají strany Zelených v celé Evropě. Brněnští Zelení tak v kampani využívají koncept re-use (opětovné použití). Jejich kontaktní stánek na náměstí Svobody je proto ze dřeva, které najde své využití i po volbách. „Až ho nebudeme potřebovat, necháme z něj vyrobit několik laviček,“ popsala kandidátka Zelených na brněnskou primátorku Jasna Flamiková.

Lidé, kteří Zelené na náměstí Svobody navštíví, budou mít navíc možnost rozhodnout, kam se lavičky umístí. „Za symbolický příspěvek si Brňané adoptují jedno prkno ze stánku a zároveň budou moci navrhnout lokalitu, ve které následně necháme lavičku postavit. V hlasování na internetu pak lidé vyberou čtyři místa, na která lavičky umístíme. Určitě si najdou své využití a nezůstanou opuštěné,“ doplnila Jasna Flamiková.

Opuštěný v době kampaně nezůstane ani kontaktní stánek. „Chystáme pravidelný kulturní program. Na náměstí Svobody dnes zahraje cimbálka Veronica. Uspořádáme tam také slam poetry a další koncerty či diskuze,“ představila plány starostka Jundrova Ivana Fajnorová, která na kandidátce obsadila třetí místo.

Kromě toho si děti a jejich rodiče na stánku pod vedením zkušených lektorů vyzkouší práci s Montessori pomůckami. „Chceme lidem hravou formou představit, jaké moderní vzdělávací metody je možné ve školách využívat. Ukážeme to na příkladu oblíbené Montessori pedagogiky. Pomůcky, které jsme na stánek pořídili, po skončení kampaně věnujeme vybraným školám, které nám mohou návštěvníci stánku navrhovat,“ uvedl Matouš Vencálek, který se o hlasy voličů uchází ze čtvrtého místa kandidátky.

V některých dnech bude k dispozici také termokamera. „Díky spolupráci s odborníky jsme připravili komplexní plán pro boj s vedrem a suchem ve městě. S pomocí termokamery můžeme lidem ukázat, jaké jsou teplotní rozdíly například mezi vydlážděným náměstím bez stromů a zastíněným prostorem v našem stánku u fontány,“ řekl Jenda Perla, který do brněnského zastupitelstva kandiduje z druhého místa.

Na návrhu dřevěné otevřené konstrukce, která vznikla na náměstí Svobody, se podílel také spoluautor legendárního brněnského orloje Petr Kameník.

Od dnešního dne až do voleb budou mít lidé možnost kandidáty Zelených do zastupitelstva potkat ve stánku na náměstí Svobody každý den. „Poslední tři dny před volbami plánujeme být lidem k dispozici dokonce nonstop, takže i v noci,“ zdůraznil náměstek brněnského primátora Martin Ander, který je na kandidátce Zelených šestý.

Zelení na stánku představí svůj program. „Mezi naše priority patří zejména boj se suchem a vedrem, lepší parkování, moderní vzdělávání, dostupné nájemní bydlení, třídění odpadu, rozvoj cyklistiky a pomoc lidem v nouzi. Dlouhodobě také prosazujeme zákaz hazardu na území města,“ shrnula Jasna Flamiková.

S tvorbou programu podle Jasny Flamikové Zeleným pomáhala řada odborníků. “Nazýváme je Rada moudrých a jsou to lidé, kteří jsou připravení nám v odborných tématech radit nejenom v kampani, ale také po volbách,” doplnila Jasna Flamiková.

Mezi specialisty, kterým Zelení naslouchají, patří například krajský zastupitel a investor v oblasti informačních technologií Jiří Hlavenka, mluvčí spolku Brno na kole Michal Šindelář, přednostka Ústavu ochrany a podpory zdraví Zuzana Derflerová Brázdová, specialista na vodní hospodářství Miroslav Klos, zakladatelka agentury Foreigners Andrea Tkačuková, zakladatel centra pasivních domů Jan Bárta, specialista na třídění odpadů Tomáš Hlavenka, specialista v oboru vodohospodářských staveb a jeden z největších specialistů na hospodaření s dešťovou vodou u nás Jiří Vítek a mnozí další.

KONTAKT:
Lenka Zemanová, krajská tajemnice Strany zelených – 734 506 729, lenka.zemanova@zeleni.cz