23. 2. 2015
Poslední únorový týden je tady a s ním třetí díl mého zápisníku. Přečtěte si, co mě bude v nejbližších dnech čekat.
Příprava otevřené soutěže na projekt Jižního centra
Jižní centrum se v Brně začalo říkat zanedbanému území mezi hlavním nádražím, Zvonařkou, železničním nákladovým průtahem a řekou Svratkou. A to proto, že řada developerů sní už dlouhá léta o tom, že tady postaví nové centrum města poté, co jejich přátelé na radnici konečně prosadí ten odsun nádraží o kilometr na jih. Co ale bude s tímto územím, pokud se za pár měsíců ukáže, že odsouvat nádraží je pro město nevýhodné a většina lidí si to nepřeje? Tím se dosud nikdo vážně nezabýval. Proto by na tuto otázku měli odpovědět odborníci, urbanisté, dopraváci, architekti. Aby se tak mohlo stát, je třeba vypsat urbanistickou soutěž, ve které se utkají ty nejlepší odborné týmy se svými nápady. Tento týden mě čeká příprava a projednání materiálu do Rady města, který vyhlášení takové otevřené soutěže umožní.
Aktualizace územního plánu, za kterou si město stoj
Taky mě čeká řada schůzek ohledně toho, jak dál s Aktualizací územního plánu. Soud ji koncem ledna zrušil, zastupitelstvo 10. února potvrdilo, že podávat kasační stížnost nebude. Aktualizace však kromě spousty podivných a kontroverzních záměrů, obsahovala i dobré a důležité změny pro Brno – plán opatření na podporu cyklodopravy, protipovodňová opatření, pravidla výškové regulace zástavby i řadu konkrétních změn, které nikdo nenapadal a na které žadatelé čekají už třeba pět let. Proto teď hledáme řešení, jak potřebné věci zachránit a do územního plánu co nejrychleji dostat.
Městský architekt: co bude mít za úkol? Jasno do půlky března.
Zřídit institut městského architekta pro Brno, to je jedna z priorit, kterou jsme občanům slíbili a na které pracuji už od loňského prosince. V pondělí se potkáváme na diskusi s architekty Zůnou a Janatkou (působí mimo jiné v odborné skupině České komory architektů), kteří pro město zpracovávají návrh variant, jak toto potřebné pracoviště v Brně zřídit. Finální verzi své práce odevzdají architekti v polovině března. Poté se na toto téma rozběhnou diskuse v širším kruhu.
… a v neposlední řadě
Tento týden mě pak čeká také jednání o zlepšení projektu zástavby v tzv. kohoutovickém oku – doplnění opatření pro bezpečnou cyklodopravu a pěší. V úterý jednání Rady města Brna, které bude mít na programu přes 60 bodů, včetně návrhu na rozdělení podpory pro projekty z oblasti environmentální výchovy. No a ve středu a ve čtvrtek budu na dvoudenní pracovní cestě v Malaze, kde zastupuji město v jednáních o společném evropském projektu, jehož cílem je zlepšovat podmínky pro veřejnou dopravu a cyklodopravu. Kromě prezentace brněnského cyklogenerelu a všech plánů na zlepšování podmínek pro cyklodopravu v Brně, mě tam čeká také exkurze na několik místních inspirativních projektů: ať už jde o bike-sharing (systém snadného půjčování kol na krátké cesty po městě) nebo novinky v systému zpoplatněného parkování v centru města.
A v sobotu mě s velkou pravděpodobností uvidíte… na Zeleném plese 2015!