17. 11. 2013

Brno, čtvrtek 13. září 2012

 

Zelení považují rozhodnutí vedení města omezit pravomoci stíhanému úředníkovi za alibistické a naprosto nedostatečné. Požadují, aby do doby vyšetření případu nesměl vykonávat svou funkci.

 

Na problematickou minulost Ladislava Juříčka upozorňovali zelení již v době, kdy měl být jmenován do druhé nejvyšší úřednické funkce na magistrátu. Tento muž totiž nesl osobní zodpovědnost například za výběrové řízení na projektanta rekonstrukce vily Tugendhat, kde kontrolní odbor magistrátu následně konstatoval několikanásobné porušení zákona a vnitřních směrnic úřadu. Navzdory odůvodněným výhradám však Rada města Juříčka do funkce jmenovala.

 

Dle informací ČT zveřejněných ve středu 12. září 2012 bylo nyní proti Ladislavu Juříčkovi zahájeno trestní stíhání. Policií je úředníkovi kladeno za vinu, že ve funkci investičního náměstka státního podniku Povodí Moravy porušoval povinnosti při správě cizího majetku. V návaznosti na to byly dle sdělení tiskového mluvčího magistrátu stíhanému úředníkovi omezeny pravomoci tak, že se nesmí účastnit přípravy veřejných zakázek a rozpočtu města.

 

Takové opatření považují zelení za alibistické a nedostatečné. Rada nemá dostatečné kontrolní mechanismy, aby zajistila, že vedoucí úseku nebude prostřednictvím personálních vazeb zakázky ovlivňovat i přes nařízené omezení. Navíc je takové řešení dlouhodobě neudržitelné. Je totiž naprosto nefunkční, aby v čele úseku, který zajišťuje všechny investiční akce města, stál úředník, který má od svého vedení zakázáno se investicemi zabývat.

 

Zelení proto vyzývají vedení města, aby dle zákoníku práce [1] převedlo až do vyřešení případu stíhaného úředníka na jinou práci, nebo se s ním dohodlo na neplaceném volnu, a řízením důležitého magistrátního úseku pověřilo jiného úředníka. Navíc náměstek primátora Robert Kotzian, který jmenování kontroverzního úředníka do funkce vedoucího úseku i přes známé výhrady veřejně obhajoval, by měl z chyby vyvodit osobní politickou zodpovědnost.

 

Jana Drápalová, zastupitelka za SZ, k tomu říká:

„Úředníkovi, který ztratil důvěru vedení města, by neměly být i nadále ponechávány pravomoci při řízení úřadu. Měl by být převeden na jinou práci a řízením by měl být pověřen někdo jiný.“

 

Martin Ander, předseda klubu zastupitelů SZ, dodává:

„Budeme po vedení města žádat vysvětlení, zda úředník s omezenými pravomocemi bude dostávat také omezený plat. Každopádně vyvození politické zodpovědnosti náměstka Kotziana z chybného personálního kroku by bylo rozhodně namístě.“

 

Kontakt:

Martin Ander, předseda klubu zastupitelů Strany zelených, tel: 732 565 042.

Jana Drápalová, starostka MČ Nový Lískovec, zastupitelka za SZ, tel: 721 636 486

 

 

Poznámky:

 

[1] §41, odst. 2, pís. b) zákoníku práce uvádí: „Zaměstnavatel může převést zaměstnance na jinou práci bylo-li proti zaměstnanci zahájeno trestní řízení pro podezření z úmyslné trestné činnosti spáchané při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním ke škodě na majetku zaměstnavatele, a to na dobu do pravomocného skončení trestního řízení”