5. 9. 2016
Referendum: lidé mají poslední šanci promluvit do rozhodování o nádraží
Stoletá brněnská debata o tom, kde má stát nádraží, se chýlí ke konci. Říjnové referendum je jedinou a poslední možností obyvatel Brna do rozhodování zasáhnout. Výsledek referenda totiž bude pro politiky ve vedení města závazný. Je ale třeba, aby k hlasování dorazilo alespoň 35 procent oprávněných voličů, tedy přibližně 109 tisíc Brňanů a Brňanek. Pokud se tak nestane, rozhodovat budou dále už jen politici a lobbisté v zákulisí.
„Snad každý v Brně a širokém okolí už si přeje, aby bylo rozhodnuto. Referendum je jediným demokratickým nástrojem, který to může zajistit, protože jeho platným výsledkem se politici musí řídit. Právě proto nyní čelíme výzvám k neúčasti v referendu. Robert Kotzian a lobbisté kolem něj chtějí Brňanům vzít právo na to, aby jejich hlas byl dostatečně slyšet. Proto proti referendu podávají žaloby a snaží se ho mařit, nejraději by totiž spolu s lobbisty v zákulisí rozhodli sami,” říká náměstek brněnského primátora Martin Ander ze Strany zelených.
Zelení dlouhodobě prosazují modernizaci nádraží v centru, pod Petrovem. Stávající poloha nádraží má totiž spoustu výhod – snadný a rychlý přestup na většinu brněnských tramvajových linek, pěší dostupnost historického centra i vyšší potenciál pro podporu živého města. Brněnské nádraží se navíc postupem času stalo nezaměnitelným symbolem města, něčím co nelze z jeho paměti jen tak vymazat. Proto většina Brňanů v průzkumech modernizaci nádraží v centru preferuje. Aby se však jejich preference stala skutečností, je nezbytné, aby svůj názor přišli podpořit hlasováním v nadcházejícím referendu.
Zelení se proto rozhodli spustit veřejnou kampaň, která si klade za cíl Brňany k referendu přivést. Přehledně a věcně shrnuje všechny argumenty pro “Nádr v centru”, ale nebojí se pracovat i s odlehčeným humorem. Neotřelou kampaň už podpořila řada známých brněnských osobností spisovatelka Kateřina Tučková, senátorka Eliška Wagnerová, architekt Ondřej Chybík, herci Bolek Polívka, Marek Daniel (Tonda Blaník) a Arnošt Goldflam, zpěvák Karel Heřman a další.
„Zelení dlouhodobě hájí názor, který dnes potvrzují i odborníci: vzdávat se centrální polohy nádraží je nesmysl, lidem by to prodloužilo cestování a městskou pokladnu by to na mnoho let finančně vyčerpalo. Nádraží v centru, pod Petrovem je symbol, nikde v Evropě se nádraží v srdci města nezbavují. Město má teď navíc díky urbanistické soutěži Budoucnost centra Brna v rukou velmi kvalitní realistický návrh, jak nádraží v centru modernizovat a vystavět na jih od něj příjemnou a atraktivní městskou čtvrť,” shrnuje Martin Ander hlavní argumenty pro nádraží v centru.
Přestože je kampaň zelených vedena odlehčenou formou, je postavena na ozdrojovaných faktech, názorech odborníků a na pozadí vítězného návrhu soutěže Budoucnost centra Brna od UNIT Architects. Veřejnost se bude moci seznámit s veškerými informacemi nejen prostřednictvím webu a sociálních sítí, ale i v ulicích z letáků a velkoformátových plakátů.