6. 3. 2014

Často se říká, že volby mohou něco změnit k lepšímu, jen pokud budou k dispozici kvalitní kandidátky jednotlivých stran. Zapomíná se, že ale záleží hlavně na kvalitě voličů. Pokud je pravda, že 25 % voličů jsou blbci a že k volbám přijde jen asi polovina všech voličů, ale blbci všichni – no tak ….

V Česku žije 8,5 milionu lidí nad 18 let. To jsou potenciální voliči. Asi 1,5 milionu má základní anebo žádné ukončené vzdělání. Největší skupinu tvoří voliči se středním vzděláním s maturitou nebo bez ní, podle výsledků sčítání jich v Česku žije 5,8 milionu. Vysokoškolská studia má za sebou kolem 1.2 milionu  lidí. Jenže tahle čísla nám nic moc neřeknou. To jestli je volič blbec, to totiž se vzděláním prakticky nesouvisí. Znám několik vysoce vzdělaných a inteligentních lidí, kteří se chystají opět hodit hlas ODS. U některých jde o umanutost, ale většinou jde o blbost.

Někteří voliči nechtějí pochopit, že zadarmo prostě na světě není nic. Že všechno, co mu někdo slíbí či dá, musí někdo jiný zaplatit. Volí klidně i ty největší zloděje, kterým stačí jen prohlásit se za občana se silným sociálním cítěním.

Všichni voliči jsou čím dál více otrávení stavem české politiky a přesto stále volí ty stejné strany, které už mnohokrát zklamali a nabízí stejné kandidáty a stejné myšlenky! Tak jako staré nefunkční zařízeni byl i starý parlament rozpuštěn. Některé součásti ze starých zařízení jsou nebezpečným odpadem a není možné je recyklovat. Podobně je to u poslanecké sněmovny.

Mnoho voličů má pocit, že není koho volit. Volit podle jednoduchých hesel z bilboardů je hloupé a výsledkem jsou stále tytéž osoby a obsazení. U posledních voleb se část voličů „napálila“, když dala hlas úplně nové straně. Šli do rizika kvůli možné změně k lepšímu. Nevyšlo to, ale to nevadí. Pokud upadli, mohou to zkusit znovu. Pokud neupadli na hlavu. Protože nechat se nachytat není žádná ostuda, ale nechat se nachytat opakovaně, to už je na pováženou.

Řada voličů se bojí, že jejich hlas takzvaně propadne a tak podle stádového principu volí ty strany, které dle průzkumu výrazně přesahují 5 %. Ve skutečnosti je to právě naopak. Strany , které mají vice jak pět procent se do sněmovny tak jako tak dostanou, a tak hlas pro ně je propadlým (pár hlasů plus či mínus muže ovlivnit jen málo). U stran, které se nacházejí pod pětiprocentní hranicí může volič hozením hlasu umožnit jejich vstup do poslanecké sněmovny, dát jim prostřednictvím svého hlasu příspěvek na fungování (už od 1,5 %) a zároveň jim vzkázat : „Průzkumu jsou jenom průzkumy a vy jste pro mne nejlepší! Pokud se nedostanete dnes, dostanete se zítra.“ A pokud kroužkuje, dává straně najevo, které kandidáty a kandidátky postavit příště, a které ne. A to není málo, kvůli tomu přece stojí zato jít k volbám

Volební průzkumy naznačují, že snad doopravdy 25 % voličů jsou blbci. Jsem ale rád, že voliči Zelených k nim rozhodně nepatří.

Mojmír Vlašín|čtvrtek 17. říjen 2013

http://vlasin.blog.idnes.cz/