6. 3. 2014

Starosta MČ Brno-střed Libor Šťástka (ODS) připustil, že jím dosud prosazovaný úplný zákaz hazardu v centru města má být přehodnocen. Co vedlo starostu k této změně názoru ve prospěch hazardního průmyslu? A sdílí s ním tento názor jeho souputník a dvojka kandidátky ODS Pavel Blažek či dokonce i lídr ODS na jižní Moravě Petr Fiala?

V aktuálním říjnovém vydání brněnských radničních novin Metropolitan Šťástka uvádí, že kvůli hrozbě vzniku nelegálních heren je třeba vyřešit zda harazd úplně zakázat, nebo jen omezit. Byl to přitom právě on, kdo dosud prosazoval, aby největší brněnská městská část Brno-střed měla ve vyhlášce pod textem „Veřejně přístupná místa, na kterých je zakázáno provozování loterií a jiných podobných her“ napsáno: „Celé území městské části“. Když se na Zastupitelstvu města Brna v prosinci 2011 hlasovalo o přijetí vyhlášky, která zakazovala veškerý provoz hazardu v 19 městských částech, včetně Brna-střed, zvedl ruku pro on i jeho kolega Pavel Blažek.

Tehdy však šlo jen o gesto. Ministerstvo financí totiž v rozporu s brněnskou vyhláškou vydalo licence tisícovkám heren na provozování videoloterijních terminálů a ty vesele fungovaly dál i navzdory zákazu od městského zastupitelstva. Vše se ale změnilo letos na jaře, kdy nejprve ústavní soud potvrdil, že na mnoho let dopředu vydané licence v rozporu s vyhláškou obcí mohou být zrušeny a následně ministerstvo na základě podnětů obcí začalo masivně takto vydané licence skutečně rušit. V tu chvíli začal ze strany hazardních firem tvrdý lobbing za zmírnění městské vyhlášky. Co všechno zástupci firem, které vydělávají na lidských tragédiích astronomické sumy, použili jako jako „cukr a bič“ při jednáních s vedením radnice, je možné se jen dohadovat. Každopádně realitou je, že starosta Brna-střed najednou není pro úplný zákaz heren, který dosud prosazoval, a začíná občany obšťastňovat argumenty, které pocházejí z úst lidí placených hazardním byznysem. Ty však postrádají logiku.

Tak například tvrdí, že mu kasino v hotelu nevadí, protože tam údajně prohrává své peníze pouze zahraniční turista, zatímco v běžných hernách lidé závislí (na hraní i sociálních dávkách). Zároveň však varuje, že když zákaz nezmíríme, tak v centru Brna vyrostou jako houby po dešti nelegální herny. Chce nám tedy namluvit, že údajnému vzniku nelegálních heren zabrání povolení kasina v nějakém hotelu? Není to náhodou tak, že vznik nelegálních heren je jen umělý strašák, kterým se hazardní mafie snaží obhájit pokračování svého byznysu a zisků? Vždyť policie už na jaře letošního roku razantním zásahem proti nelegálním hernám jasně demonstrovala, že si s případnými nezákonnostmi dokáže poradit.

Starosta Brna-střed si evidentně začíná připravovat půdu pro návrh na opětovné povolení části hazardu v centru města. Svědčí o tom i „dělostřelecká příprava“ proti případným kritikům. Ve svém článku naznačuje, že protihazardní aktivisty si najímají vlastníci nelegálních internetových kasin se sídlem v daňových rájích. Je zajímavé, že s tímto argumentem nepřišel dřív, když sám v souladu s požadavky občanských sdružení prosazoval úplný zákaz hazardu na Brně-střed. Jestli ono to s tím najímáním nebude spíš naopak. Firmy provozující hazard vydělávají evidentně dost na to, aby si mohly platit fiktivní vědecké instituce, které jim na zakázku vytváří sociologické studie zpochybňující omezování hazardu. Proč by si finančně nemohly zajistit i změnu názoru některých vlivných politiků?

O tom, zda návrh na opětovné povolení části zakázaného hazardu v Brně skutečně padne, se rozhodne v nejbližších týdnech. Už teď bychom se ale měli ptát, zda stejně jako starosta Brna-středu změnil svůj názor i jeho kolega Pavel Blažek, zastupitel a možný budoucí poslanec ODS (na druhém místě kandidátky). A samozřejmě důležité je i to, co si o celé věci myslí prof. Fiala, který poskytl své renomé k zaštítění kandidátky ODS na jižní Moravě. Pro voliče by bylo jistě nepříjemné zjistit náhlou názorovou proměnu brněnských politiků až po volbách.

Martin Ander|středa 9. říjen 2013

http://martinander.blog.idnes.cz/