6. 3. 2014
Brněnská koalice ČSSD a ODS dnes slaví své třetí narozeniny. Tento účelový sňatek pro „stabilní vládnutí“ přinesl viditelný výsledek: Brno krní, stagnuje.
Zatímco ve Vídni, Berlíně a jiných evropských městech obdivujeme, jak dokázali udělat města příjemná pro pěší i cyklisty, jak mají čisto v ulicích, funkční a pohodlný systém třídění odpadů nebo živá nábřeží, v Brně podobné ambice u vedení města postrádám. Více než naplňovat vizi příjemného moderního města věnuje se koalice sociálních a občanských demokratů opečovávání svých přízemních mocenských zájmů. Vždyť chodníky prý nejsou ani modré, ani oranžové, jak před třemi lety prohlásil staronový primátor Onderka, takže městu mohou klidně vládnout dva političtí rivalové spolu. Jenže výsledkem není tah na branku, naplňování jasné vize lepšího Brna, ale pouhé každodenní udržování si vlivu. Na magistrát se obratem ruky vrátili úředníci z dob vlády ODS, kteří nesli zodpovědnost za skandální výběrová řízení. Plán nechat všechny ředitele příspěvkových organizací projít konkurzem přinesl pouze odvolání šikovného ředitele Domu umění, který sice měl v odborných kruzích autoritu a pro Brno získával evropský věhlas, upřednostňoval ale umělecké svobody před loajálním poklonkováním, což se v Brně nevyplácí.
Nejvyšší ambicí současného Brna je tak neutuchající snaha srovnávat se s Prahou. Žádné plány jak vyčistit brněnské ovduší, které je jedním z nejhorších v republice, jak zajistit dostatek míst v mateřských školách, jak oživit brněnská nábřeží, jak uvolnit ulice od parkujících aut, jak udělat Brno bezpečné pro cyklisty, jak motivovat lidi k třídění odpadů kvalitním servisem a spravedlivě nastavenou cenou, nebo jak dát Brnu dlouho slibovaný koncertní sál.
Výsledkem tříletého vládnutí oranžovo-modré koalice je tak čistá šedivá. Dočkali jsme se zdražené MHD osekané ve večerních hodinách a o víkendech (nezrušení nočních rozjezdů jsme si museli vyvzdorovat), ulice svírají stále stejné dopravní zácpy, ve školkách stále chybí několik stovek potřebných míst, národní divadlo je rozvrácené a v dluzích, územní plán se dělá primárně na poptávku developerů. Za to na odsunu nádraží z centra brněnští radní „bóchají fest“. Šedivý dojem ze současného Brna se tak někteří radní chystají brzy rozbít pomocí blikajících reklam heren: připravují totiž zmírnění v dřívějších letech solidně nastavené regulace hazardu.
Martin Ander|pondělí 11. listopad 2013
http://martinander.blog.idnes.cz/