9. 9. 2022
Brno je centrem kulturních a kreativních průmyslů. Máme tu množství uměleckých škol, základních, středních i vysokých, velké množství amaterských, poloprofesionálních i zcela profesionalizovaných divadel, orchestrů, sborů, velkou základnu vývojářů počítačových i deskových her. Máme zde několik titulů UNESCO – vilu Tugendhat, Janáčkův archiv i titul Kreativní město UNESCO v oblasti hudby. A k tomu obrovskou kulturní historii, na kterou je potřeba navazovat a často ještě pořád znovu objevovat. Mít podporu kultury na jednom z prvních míst priorit je proto prakticky nutné. K tomu je to i vysoce strategické – zvláště po odchodu MOTO GP je kultura to, co může Brno světu nabídnout.
Mendel a starobrněnský klášter, Janáček, Korngold, Tugendhatka a další židovské vily, Kundera, Tučková, Měsíc autorského čtení, Moravský podzim, festival Janáček Brno, světový jazz, baroko, elektronika, Serial Killer… Seznam toho, co obstojí i ve světovém měřítku, je opravdu dlouhý.
V Brně se přirozeně kloubí “nízké i vysoké”. Underground i nejlepší opera. Tajemná industriální zákoutí i skvostné vily. Umění čistě pro radost i šlapající byznys. A všichni dohromady se občas potkají U Poutníka nebo v Leči. To brněnskou kulturu definuje a je potřeba podporovat ji jako celek.
Co konkrétně budeme dělat:
1. Dohromady s Jihomoravským krajem zřídíme Fond pro nezávislou kulturu. Brno a Jihomoravský kraj jsou kulturně zcela propojené, do Brna každý den míří zástupy kulturních návštěvníků z celého regionu, Brňáci zas vyjíždí za kulturou do Znojma, Boskovic, Slavkova, na Concentus Moraviae, na Horňácko a celý folklorní region. Má proto smysl řešit podporu nezávislé kultury dohromady, s velkým společným rozpočtem. Fond bude mít správní radu složenou z odborníků a zástupců samospráv a zaručí, že o podpoře kultury nebude rozhodovat pár politiků v radě, ale skutečně odborný orgán.
2. Postaráme se o zaměstnance městských kulturních příspěvkových organizací, aby jejich ohodnocení bylo takové, že bude možné i nadále udržet a rozvíjet kulturní kvalitu. Profesionálové v těchto tělesech prošli dlouhým a náročným vzděláváním a stále se udržují na nejvyšší kvalitě, jejich platové ohodnocení tomu musí odpovídat.
3. Dokončíme v tomto volebním období stavbu nového koncertního sálu, kterou jsme začali. Sál bude mít špičkovou akustiku a vystupovat v něm budou kromě Filharmonie i další brněnská tělesa, které dostaneme na profesionální úroveň, aby byly připraveny na skok do nové hudební dimenze, které nový sál dle zkušeností ze světa přinese.
4. Rozjedeme také opět přeměnu Káznice na Kreativní centrum a Místo paměti. Za uplynulé čtyři roky se bohužel projekt nepohnul z místa, přitom má šanci sehnat významené dotace. Na projekt čekají stovky umělců i kreativců, kteří zde naleznou zázemí, i zájemci o historii – Káznice bude vedle věznice v Uherském hradišti příkladem moderní expozice se zaměřením na pohnutou historii 20. století a jejich totalit.
5. Nedopustíme zrušení zkušeben na Kraví hoře, aniž by za ně byla jiná fungující náhrada. Brno se honosí titulem Kreativní město UNESCO v oblasti hudby. V alterně i jiných žánrech jsou zde špičkové kapely. Ty ale potřebují někdo zkoušet. Po zániku mnoha bývalých továren, které byly zkušeben plné, již zbývá jen pár míst, které jsou v držení města Brna. Jedním z nich je i část bývalého vojenského areálu na Kraví hoře. Není možné odsud kapely vyhazovat. Zajistíme, že kapely v Brně bude mít jak kde zkoušet, tak i hrát.
6. Dokončíme záchranu Arnoldovy vily s propojením všech tří vil do jednoho logického celku. Arnoldova vila bude místem pro všechny, s živou zahradní kavárnou a fungující saunou v areálu, která se tamním pravidelným saunařům s naší pomocí podařila zachránit. Za účasti rodin Low-Beerů a Tugenhatů vytvoříme nadaci, která bude všechny tři vily spravovat.
7. Spolu se státem a Jihomoravským krajem konečně zřídíme důstojné muzeum Leoše Janáčka. Je to poslední velký světový skladatel, který nemá muzeum a je to jak ostuda, tak taky dlouho promarňovaná příležitost na zvýšení turistického ruchu. V roce 2028 je sto let od výročí úmrtí Leoše Janáčka, v následujících čtyřech letech proto musí být už skoro hotovo!
8. Navážeme na úspěšné oslavy 200 let G. J. Mendela, nejslavnější postavy, co kdy prošla Brnem, a město budeme jeho prostřednictvím propagovat ve světě. Pomůžeme dokončit zpřístupnění starobrněnského kláštera, aby bylo možné všem návštěvníkům města ukazovat, kde Mendel žil a tvořil. Prostřednictvím Mendela také ukážeme na další slavné s Brnem spojené vědce – Kurta Godela, Ernsta Macha a další. Podpoříme pro příští rok oslavy 700 let od založení kláštera.
Matěj Hollan