6. 3. 2014

Historik Martin Pulec sestavil seznam lidí, kteří byli zabiti při pokusu o přechod hranic tehdejšího komunistického Československa. Podle něj zahynulo v letech 1948 – 1989 na československých hranicích 282 lidí. Přesto na Březníku na Šumavě je pomník poručíku Horváthovi, který se snažil zadržet tzv narušitele. Podotýkám, že ho zastřelil kolega – voják pohraniční stráže ve službě.

 

Z celkového počtu 282 obětí bylo pohraničníky zastřeleno 145 lidí. Další lidé zemřeli v elektrickém plotu, který lemoval hranice,  při střetu s nášlapnou minou, nebo utonuli. 16 lidí raději spáchalo sebevraždu, než by se nechalo zatknout, a jeden člověk byl roztrhán služebními psy. Kromě civilistů na hranicích umírali také pohraničníci. Je zdokumentováno 648 jmen pohraničníků, kteří zahynuli během služby. Skutečně v boji s agenty nebo s těmi lidmi, kteří chodili přes hranice a byli ozbrojeni jich zahynulo dvanáct. Ale zbylé množství, přes těch 600 osob zahynulo následkem sebevražd, následkem nehod, výbuchu min a podobně.

Tento pomník na Březníku zde byl vztyčen se souhlasem správy NP Šumava asi v roce 2011. Je zajímavé, že   pomník zde byl již za totality, v roce 1989 byl odstraněn a nyní je tu zas. Zajímavé je také, že obdobný pomník zastřeleným obětem komunistického režimu na Šumavě není.

Nemám zásadních námitek, aby relikty socialismu, jako sochy, pomníčky, kousky železné opony  a podobně byly tu a  tam k vidění. Měl by tam být   ovšem vysvětlující text, který by informoval o tom, jakým způsobem komunistický režim hlídal svoji státní hranici a koho považoval za svého nepřítele.

Mojmír Vlašín|pátek 6. září 2013

http://vlasin.blog.idnes.cz/