17. 11. 2013
Brno, čtvrtek 14. června 2012
Nový zákon o loteriích přináší od letoška výraznou změnu zpoplatnění hazardu. Namísto přímé platby městským částem odvádí nyní provozovatelé automatů daň státu. Ten ji následně převádí do rozpočtu Brna. Rada města však navrhuje, aby městské části dostávaly příspěvek podle počtu výherních přístrojů na svém území. Zelení varují, že takové opatření nebude motivovat radnice k omezování hazardu. Proto chtějí, aby peníze z odvodů loterií byly rozdělovány podle počtu obyvatel.
Rada města Brna schválila 23. května 2012 pravidla, podle kterých má být sto milionů z odvodů loterií v letošním roce rozděleno městským částem [1]. Klíčem pro rozdělení má být počet hazardních zařízení provozovaných v dané městské části.
„Rozdělovat příspěvky městským částem podle principu: čím víc automatů, tím víc peněz do rozpočtu, je zcestné. Pomáhá to udržovat vliv provozovatelů hazardu na radnice v městských částech. Zelení proto s takovým pravidlem zásadně nesouhlasí,“ upozorňuje Martin Ander, brněnský zastupitel za Stranu zelených.
Neobstojí argumentace, že prostředky z odvodů loterií jdou na řešení problémů vyvolaných hazardem. Veřejný pořádek zajišťuje magistrátem placená městská policie. Také sociální problémy vyvolané hazardem neřeší ta městská část, kde gambler peníze prohraje, ale ta, kde rodina hazardního hráče bydlí. To je třeba příklad neplatičství.
„Zelení proto navrhují, aby prostředky z daňových odvodů hazardu byly městským částem rozděleny podle počtu obyvatel. Takové řešení povede k oslabení vlivu loterijní mafie na radnice městských částí,“ vysvětluje Martin Ander.
Zelení dále přichází s návrhem, aby ze zbývajících prostředků z odvodů loterií [2] byl kryt deficit v rozpočtu města. Ten lze očekávat v souvislosti novelou zákona o rozpočtovém určení daní.
Poznámky:
[1] Materiál schválený Radou města Brna 23. května uvádí, že dle odhadu Ministerstva financí obdrží Brno letos na odvodech z loterií až 365 milionů korun. Odhad Odboru rozpočtu a financování je nižší – 235 milionů korun. Brněnským městským částem má být z toho převedeno 100 milionů korun. Se zbytkem bude hospodařit magistrát.
[2] Z materiálu projednaného Radou města Brna [1] vyplývá, že by v rozpočtu města mělo zůstat 135, resp. až 265 milionů korun. Deficit způsobený změnou rozpočtového určení daní je odhadován na 200 milionů korun.
Kontakt pro média:
Martin Ander, zastupitel a předseda městské organizace SZ Brno, tel: 732 565 042