17. 11. 2013
Brno, čtvrtek 25. října 2012
Výdaje města na svoz a likvidaci komunálního odpadu jsou na historickém minimu [1]. Přesto však radnice hodlá Brňanům od ledna poplatek za komunální odpad výrazně zdražit.
Výdaje města na sběr, svoz a zneškodnění směsného komunálního odpadu byly loni na historickém minimu. Zatímco v období před modernizací spalovny utratilo město za tyto služby zhruba 283 milionů korun, loni už to bylo jen 246 milionů korun. Hlavní příčinou je snížení ceny spalného ve společnosti SAKO, která k takovému kroku mohla sáhnout poté, co modernizovaná spalovna začala efektivněji hospodařit a kromě páry vyrábět i elektřinu. Město tak díky modernizaci provozu spalovny ročně šetří téměř čtyřicet milionů korun a náklady města na tuto službu jsou tak na historickém minimu [1].
Přesto zástupci ČSSD a ODS ve vedení města navrhují rekordně zdražit poplatek za odpad [2] z 500 na 675 korun. Zvýšením jednotné sazby poplatku hodlají radní vytáhnout z kapes Brňanů o téměř 70 milionů korun navíc.
S tím nesouhlasí opoziční Strana zelených, která pod petici proti zdražování poplatku za odpad už nasbírala přes tisícovku podpisů [3]. „Místo zbytečného zdražování navrhujeme posílit recyklaci a změnit systém tak, aby platili skutečně všichni, kteří odpad produkují, a výše poplatku se odvíjela od množství odpadu,“ dodává Martin Ander, předseda klubu zastupitelů SZ. Petici lze podepsat v ekologické poradně na Panské 9, nebo na internetu na adrese http://www.petice24.com/zdrazovani_poplatku_za_odpad.
Kontakt:
Martin Ander, předseda klubu zastupitelů Strany zelených, tel: 732 565 042.
Jana Drápalová, starostka MČ Nový Lískovec, zastupitelka za SZ, tel: 721 636 486
Poznámky:
[1] Výdaje města na sběr, svoz a zneškodnění komunálního odpadu v letech 2006-2012 (v milonech Kč)
Zdroj: závěrečné účty Statutárního města Brna za roky 2006-2011
[2] Zdražení poplatku za odpad z 500 Kč na 675 Kč na osobu doporučila hlasy koaličních zastupitelů Komise životního prostředí RMB na svém jednání 15. října 2012. Stejné doporučení schválil také sněm starostů a zastupitelstva městských částí Brno-střed, Slatina, nebo Řečkovice a Mokrá Hora, kde všude vládnou velké koalice ODS a ČSSD.
[3] Text Petice proti zbytečnému zdražování poplatku za odpad v Brně
„Vážený pane primátore, vážení členové Rady města Brna,
díky nedávné modernizaci spalovny šetří Brno desítky milionů korun ročně za likvidaci odpadu. Přesto vedení města uvažuje o výrazném zdražení poplatku za odpad. Toto zvýšení se ve výsledku dotkne zase těch, kteří už platí, neboť jsou v Brně přihlášení k trvalému pobytu. Tento systém výběru poplatku považujeme za nespravedlivý a vadí nám, že nemotivuje ke třídění.
Žádáme vás, abyste nezvyšovali nám Brňanům již tak dost vysoké náklady na živobytí a nezdražovali poplatek za komunální odpad.
Místo toho usnadněte lidem třídění odpadu a změňte systém tak, aby platili všichni, kteří odpad produkují, a výše poplatku se odvíjela od množství odpadu. Inspirovat se můžete třeba ve Vídni nebo Praze, kde už podobný systém funguje.“
Petici lze podepsat na informačních stáncích Strany zelených v centru města nebo v ekologické poradně Veronica na Panské 9. Elektronicky je možné se k petici připojit i na internetu na adrese http://www.petice24.com/zdrazovani_poplatku_za_odpad.