17. 11. 2013
Brno, úterý 6. listopadu 2012
Téměř tři tisíce Brňanů podepsalo během pouhých čtyř týdnů petici proti zdražování poplatků za komunální odpad. Listiny s 2 903 podpisy předají dnes zelení v průběhu jednání zastupitelstva primátorovi. Přestože výdaje města na nakládání s komunálním odpadem klesají a jsou na historickém minimu, koalice ODS a ČSSD prosazuje zdražení paušálního poplatku o více než třetinu.
O výši poplatku za komunální odpad na příští rok rozhodne dnes, v úterý 6. listopadu hlasováním Zastupitelstvo města Brna. Vyhláška je zařazena na program jednání jako bod 6, bude tedy projednána již krátce po 8 hodině, kdy jednání začíná. Rada města složená ze zástupců ODS a ČSSD jde na jednání s návrhem zvýšit poplatek z 500 Kč na 675 Kč. To je maximum, které může podle zákona radnice od Brňanů občanů vyžadovat [1].
Výrazné zvýšení postihne především nízkopříjmové skupiny obyvatel – seniory či rodiny s dětmi. Pro čtyřčlennou rodinu by zdražení poplatku znamenalo dalších 700 Kč z rozpočtu domácnosti navíc. Přitom například senioři jsou skupinou, která vzhledem ke svým nízkým příjmům nevytváří velké množství odpadu. Systém paušálního zpoplatnění, nezohledňující množství vyprodukovaného netříděného odpadu je tedy především vůči nim velmi nespravedlivý.
„Místo zbytečného zdražování navrhujeme posílit recyklaci a změnit systém tak, aby platili skutečně všichni, kteří odpad produkují, a výše poplatku se odvíjela od množství odpadu,“ dodává Jana Drápalová, starostka Nového Lískovce a zastupitelka za SZ, s odkazem na to, že takový systém zpoplatnění funguje například v Praze či Vídni.
Petici proti zdražování poplatku [2] podepsalo 2903 občanů, z toho 1171 fyzicky a 1732 na internetu.
Kontakt:
Martin Ander, předseda klubu zastupitelů Strany zelených, tel: 732 565 042.
Jana Drápalová, starostka MČ Nový Lískovec, zastupitelka za SZ, tel: 721 636 486
Poznámky:
[1] Navrhovaná sazba poplatku na rok 2013 je tvořena:
ñ z částky 250,- Kč za kalendářní rok (zákonné maximum)
ñ z částky 425,- Kč za kalendářní rok., která je stanovena podle skutečných nákladů obce předchozího roku na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu.
Protože skutečné náklady města Brna činily v roce 2011 celkem 180 598 000,- Kč a počet poplatníků ke dni 1. 8. 2012 činil 424 894, je tento zákonný strop ve výši 425,- Kč na osobu.
Poplatek 675,- Kč, který navrhuje Rada města Brna je tedy nejvyšší, jaký zákon v Brně aktuálně umožňuje.
[2] Text Petice proti zbytečnému zdražování poplatku za odpad v Brně
„Vážený pane primátore, vážení členové Rady města Brna,
díky nedávné modernizaci spalovny šetří Brno desítky milionů korun ročně za likvidaci odpadu. Přesto vedení města uvažuje o výrazném zdražení poplatku za odpad. Toto zvýšení se ve výsledku dotkne zase těch, kteří už platí, neboť jsou v Brně přihlášení k trvalému pobytu. Tento systém výběru poplatku považujeme za nespravedlivý a vadí nám, že nemotivuje ke třídění.
Žádáme vás, abyste nezvyšovali nám Brňanům již tak dost vysoké náklady na živobytí a nezdražovali poplatek za komunální odpad.
Místo toho usnadněte lidem třídění odpadu a změňte systém tak, aby platili všichni, kteří odpad produkují, a výše poplatku se odvíjela od množství odpadu. Inspirovat se můžete třeba ve Vídni nebo Praze, kde už podobný systém funguje.“