6. 3. 2014
Zákon o ochraně ovzduší dává obcím možnost zakázat spalování nevhodných paliv vydáním obecně závazné vyhlášky. Jedním z problémů, které taková vyhláška bude muset rozlousknout bude i spalování obalů, které tvoří značnou část problematického odpadu v domácnostech.
U obyvatel žijících v rodinných domcích, zejména na vesnicích je zakotven zvyk likvidovat odpad spalováním v domácích topeništích a to i tehdy, když už mají topení na plyn či elektřinu. V dobách, kdy jedinými obalovými materiály byl papír, dřevo nebo přírodní textil, byl tento zvyk v podstatě chvályhodný. V dnešní době , kdy většina obalů je plastových je to malá tragédie. Spalováním za nízkých teplot vznikají neuvěřitelné věci a množství odpadů, které budou takto likvidovány se bude zvyšovat s tím jak se budou zvyšovat poplatky za likvidaci odpadů. Úniky těchto látek do ovzduší mohou mít větší vliv na zdraví obyvatelstva než úniky z dobrých spaloven komunálního odpadu. Do zákona podařilo prosadit uložení povinnosti výrobcům označovat obaly identifikačními znaky pro usnadnění separace. Bylo by ale dobré, aby kromě trojúhelníčků s šipkami a číslem byl materiál označen srozumitelně také názvem hmoty, ze které byl vyroben. Ne každému je totiž zřejmá zkratka PET, PP a podobně. Domnívám, se, že v jednom bodě bychom mohli a měli jít ještě dál. Z vlastní zkušenosti vím, že většina lidí spaluje odpady s těmi nejlepšími úmysly (a s nulovými vědomostmi a informacemi). Chci prosadit, aby Ministerstvo životního prostředí stanovilo povinné označení výrobku například značkou přeškrtnutého plamínku s nápisem : “ Nespalovat v domácích topeništích “ nebo „Ministr životního prostředí varuje : spalování obalu za nízkých teplot poškozuje prostředí „. Domnívám se, že toto opatření by mohlo zvýšit odpovědnost běžných lidí za životní prostředí a umožnilo by v tržním prostředí preferovat ty obaly, které jsou ekologicky příznivé. Nemůžeme chtít po občanech, aby nespalovali obaly, které produkují nebezpečné zplodiny, když jim ani nikdo nesdělí, které to jsou !
Asi si říkáte, to je moc pěkné, ale které obaly by to měli být a které ne. To já samozřejmě nevím, ale v principu asi všechny, které při spalování za teplot nižších než 200 stupňů celsia uvolňují do ovzduší zdraví nebezpečné látky. To jest asi všechny plasty s výjimkou polyetylénu, polypropylénu a celofánu. Seznam takových látek by mělo vydat ministerstvo obecné závaznou vyhláškou.
Mojmír Vlašín|pondělí 7. říjen 2013
http://vlasin.blog.idnes.cz/