10. 6. 2015
Strana zelených (SZ) se ve čtvrtek 11. června zapojí do občanské iniciativy na podporu severočeských obcí v jejich boji za zachování územních limitů těžby hnědého uhlí (1). Happeningy se uskuteční na dvaceti místech po celé republice, mj. v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci i Plzni.
V Brně se ve čtvrtek od 18 hodin může veřejnost zapojit do „pochodu proti těžbě uhlí“. Zahájení proběhne v Denisových sadech u Obelisku za účastni náměstka brněnského primátora Martina Andera (SZ) a předsedkyně SZ Jany Drápalové. Posléze se projde centrem přes Moravské náměstí až do Lužáneckého parku. Tam na účastníky bude čekat hudební program skupiny Diskoteror Sound Systém (2). Podporu mohou lidé Hornímu Jiřetínu a dalším severočeským obcím vyjádřit rovněž podepsáním petice „Zachovejme limity, nebourejme domovy“ (3). Petiční archy budou k dispozici i na jednotlivých akcích.
Svou účastí na akcích po celé republice chce SZ ukázat, jaký dopad by obdobná těžba uhlí měla na obyvatele zmíněných měst. V Ostravě se symbolicky zbourá historická kašna a maketa Horního Jiřetína, v Litoměřicích organizátoři rozvěsí fotografie krajiny zničené těžbou hnědého uhlí. Vizualizace Brna a dalších velkých měst postižených těžbou pak kolují již týden na sociálních sítích (4).
„Spalování uhlí v elektrárnách nebo teplárnách je neefektivní. Budoucnost je v moderních technologiích, podpoře obnovitelných zdrojů a zateplování budov. Je jednodušší s energií šetřit, než likvidovat dlouhodobé následky těžby. I nedávno schválená Státní energetická koncepce počítá s útlumem využívání hnědého uhlí, reálně bude jeho potřeba ještě mnohem nižší. Vláda by měla rozhodnout o zachování limitů a poskytnout obyvatelům severočeských obcí záruku budoucího rozvoje,” uvádí Jana Drápalová, předsedkyně Strany zelených a starostka Nového Lískovce.
„Jakýkoliv zásah do Horního Jiřetína by v podstatě znamenal likvidaci města. To nedopustím. Budeme hájit Jiřetín do posledního domu,” uvádí hornojiřetínský starosta Vladimír Buřt (SZ).
„Prolomení těžebních limitů spojené s rozšířením povrchových dolů by bylo jen těžko ospravedlnitelným zásahem do života obyvatel nejen daných lokalit, ale i širokého okolí. Zároveň by zásadním způsobem byla zdevastována tamější příroda a nenávratně zničeny významné kulturní památky,“ říká Václav Hampl, bývalý rektor Karlovy univerzity a senátor za SZ.
Poznámky:
- Částečné prolomení limitů, které vláda už několik měsíců diskutuje, by znamenalo zbourání na 180 domů v Horním Jiřetíně a ohrožení osady Černice. Těžba by se přiblížila na pouhých 500 metrů od obydlených částí pětadvacetitisícového Litvínova. Úplné prolomení by ohrozilo existenci až 30 dalších obcí, které doteď byly limity chráněny.
Při prolomení by zaniklo přes 800 pracovních míst spolu s Horním Jiřetínem a kvůli těžbě na velkodolu ČSA by byla ohrožena i průmyslová zóna v Litvínově-Záluží s dalšími asi 4 150 místy. Stávající podmínky navíc počítají s těžbou do roku 2022, kdy bude již více než polovina současných horníků v důchodovém věku, takže není nutné jejich masové propouštění. - Program brněnského happeningu ZDE
- Více ke kampani na webových stránkách Zachovejme limity
- Vizualizace velkých českých měst zasažených těžbou KE STAŽENÍ