6. 3. 2014
Na značené turistické stezce od Černohorské nádrže směrem Modravský potok je zničeno asi jeden a půl kilometru trasy. Jde o hrubé poškození národního parku a nevratné poškození půdního povrchu.
Přitom návštěvní řád Národního parku Šumava stanovuje : Na území NP je omezen vstup, vjezd, volný pohyb osob mimo zastavěné území… Posláním národního parku je mimo jiné i využití jeho území k turistice a rekreaci nezhoršující přírodní prostředí. Také Zákon o ochraně přírody a krajiny ve svém § 16 (Základní ochranné podmínky národních parků) říká: Na celém území národních parků je zakázáno hospodařit na pozemcích způsobem vyžadujícím intenzivní technologie, zejména prostředky a činnosti, které mohou způsobit podstatné změny v biologické rozmanitosti, struktuře a funkci ekosystémů anebo nevratně poškozovat půdní povrch.
Chtělo by se říci, co dělá informační a strážní služba, co dělají placení i dobrovolní strážci národního parku Šumava, když jim unikne taková věc ? No, co by dělali ? Dozírají na to, aby firmy za pomocí intezvních technologií vybraly z lesů národního parku co nejvíce dřeva, a aby vyvážecí soupravy rozjezdily i turistickou cestu co nejlépe. Dotyčný vandal totiž není neznámý pachatel, ale firma těžící dřevo uprostřed národního parku.
Jak je to možné ? No to je prostě proto, že zdevastování turistické stezky a použítí intezivních technologií se zde děje se souhlasem správy NP Šumava, i když v rozporu se zákonem. Správa totiž nedisponuje příslušnou výjmkou, která by jí umožnovala v NP použít intezvní technoligie. A tak strážci parku ( jako zaměstanci instituce, která porušuje zákon) nemohou dělat nic jiného než lomit rukama (ale jenom, pokud je nevidí ředitel).
Mojmír Vlašín|sobota 7. září 2013
http://vlasin.blog.idnes.cz/