15. 2. 2022

Lídryní Strany zelených v letošních volbách do Zastupitelstva města Brna bude úspěšná starostka brněnského Nového Lískovce Jana Drápalová. Další čelní místa na kandidátce obsadí Matouš Vencálek, Jasna Flamiková a Štěpán Balážik. Brno se podle Zelených musí  soustředit především na investice do dostupnosti bydlení, mateřských i základních škol, sociálních služeb, adaptačních a energeticky úsporných opatření či moderní veřejné dopravy. Místo toho se ale v posledních letech stalo městem vizualizací a megalomanských projektů. 

Brněnští Zelení pro nadcházející komunální volby do čela své kandidátky zvolili zkušenou komunální političku Janu Drápalovou, která je už 20 let starostkou brněnské městské části Nový Lískovec. 

Druhé místo kandidátky zaujme religionista a vysokoškolský učitel Matouš Vencálek, trojkou bude Jasna Flamiková, zastupitelka Brna-střed, ekoložka a koučka, a čtvrté místo obsadí informatik Štěpán Balážik.

Jana Drápalová, která za postupnou proměnu panelákového sídliště v klimaticky odpovědnou městskou část obdržela v roce 2020 Cenu Josefa Vavrouška, by své zkušenosti a dobrou praxi ze své městské části ráda přenesla na úroveň města Brna. „Chceme, aby se Brno rozvíjelo jako moderní město západního střihu, pro které je kvalita života jeho obyvatel skutečnou prioritou. V posledních letech se však Brno stalo spíše městem vizualizací a megalomanských projektů. Místo toho je nezbytné investovat do dostupného bydlení, dostatku míst v mateřských i základních školách, adaptačních a energeticky úsporných opatření, moderní MHD, dostupných sociálních služeb či dopravní infrastruktury, která bude poskytovat bezpečí a komfort všem jejím účastníkům,“ shrnula priority Zelených Jana Drápalová. Město podle ní plánuje megalomanské nebo zbytečné projekty a na opravdu důležité akce pro obyvatele v rozpočtu peníze nejsou. “Otevírá se přitom šance využít pro modernizaci města evropské i národní zdroje a tyto příležitosti musí být město připravené smysluplně uchopit, ne je utopit v nesmyslných obřích projektech,” doplnila Jana Drápalová.

Vzdělávání se chce věnovat dvojka kandidátky Matouš Vencálek, který nyní působí v Komisi výchovy a vzdělávání Rady města Brna a ve Výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Zastupitelstva Jihomoravského kraje. „Brno se potýká s velkým nedostatkem míst v mateřských školách – vždyť v tomto školním roce se každé třetí dítě v Brně do školky nedostalo. Zaměřit se ale musíme i na řadu dalších věcí, jako je nárůst psychických problémů u dětí a nedostatek školních psychologů, či segregované školy, které prohlubují sociální nerovnosti,” shrnul Matouš Vencálek. 

Na třetí místo kandidátky Zelení vybrali bývalou místostarostku městské části Brno-střed Jasnu Flamikovou, mezi jejíž priority patří doprava a životnímu prostředí. „Brno bohužel celorepublikově vede žebříčky v počtu mrtvých na silnicích a dlouhodobě podceňuje bezpečnost pro lidi. Upřednostňuje se prostor pro auta, chodci a cyklisté jsou diskriminováni. To chci změnit. Pokud bude město nadále upřednostňovat řidiče aut a komplikovat pohyb chodcům, budou nadále narůstat zácpy a bude se zvyšovat i počet nehod,“ řekla Jasna Flamiková. 

Na čtvrtém místě kandidátky bude informatik Štěpán Balážik. Důležitá je pro něj zejména sociální oblast. „V posledních týdnech jsem se věnoval aktivitě  směrem k magistrátu i úřadům městských částí ve věci Milostivého léta – tedy velké oddlužovací akce. Pokládám za obrovskou ostudu, že vedení Brna o Milostivém létě až do posledního měsíce a tlaku, který jsme vyvinuli skrz kritická vystoupení v médiích, prakticky neinformovalo. Věřím, že dospělé a sebevědomé město může lidem v dluzích pomoci, a to nejen v rámci jednorázových akcí typu Milostivé léto, ale zejména poctivou a dlouhodobou sociální prací, které se ale Brnu pod vedením současné koalice rozhodně nedostává,“ upozornil Štěpán Balážik.

Další místa na kandidátce Zelení teprve zvolí. “Soustředíme se teď právě na sestavování kandidátky a přípravu volebního programu. Zároveň vedeme jednání o případné volební spolupráci s dalšími podobně orientovanými subjekty, protože nechceme opakovat chyby z minulosti a dopustit roztříštění této části politického spektra,” doplnila Jana Drápalová.