28. 3. 2020

Současná krize je náročná pro nás všechny a je jasné, že pomoc očekáváme od těch, kdo jsou nám nejblíž – od našich komunálních politiků. V nejbližších dnech se podíváme do čtvrtí, kde jsou na radnici zelené političky a politici. Jak krizi řeší a co pro svoje městské části dělají?

 

„Začali jsme se chystat už dřív,“ popisuje přípravy na koronavirovou krizi zelená starostka Komína Milada Blatná. „Ale naplno všechno začalo ten den, kdy jsme museli zavřít školy.“

O víkendu před zavřením školní jídelny zajistila Milada seniorům za zvýhodněnou cenu obědy v místní restauraci. Kdo chtěl, mohl si je nechat zadarmo dovézt.

Šestnáctého začali v Komíně s informační kampaní a vylepováním letáků na domy.  „Nejdůležitější bylo dostat informace k seniorům, ti jsou nejohroženější skupina,“ vysvětluje starostka. O dva dny později přibyly další informace do schránek.

Mezitím Milada požádala místní švadlenky o zajištění roušek do obchodů, na poštu a pro seniory, kteří se obrátí na radnici.

„Dodali jsme roušky všem klientům našich domovů pro seniory. A teď je situace taková, že jednak máme trvale určitou zásobu roušek na úřadě a posíláme každému, kdo o ně požádá.“ Kromě toho Milada domluvila s vedoucími potravin, že budou roušky nabízet přímo na pokladnách.

První týden byl městský úřad otevřený na tři hodiny  v pondělí a středu, potom jej v Komíně s ohledem na bezpečnost uzavřeli,  ale úředníci na úřadě fungují, podle potřeby mají někteří home office.

„Jinak běžně fungujeme a řešíme to, co musíme včetně výběrových řízení na zeleň nebo uzavření smlouvy na zpracování projektové dokumentace na komunitní centrum Stará hasička. Probíhají plánované jarní práce v zeleni od zdravotních řezů stromů až třeba po založení květnatých luk a čištění chodníků.  popisuje Milada. „Rada zasedá, i když setkání jsou on-line a pro občany  jsme všichni na telefonu – když potřebují služby Czech pointu, vyhovíme jim samozřejmě taky.“

V Komíně sledují práci skvělých dobrovolnických skupin a propojují seniory s dobrovolníky z Masarykovy univerzity. Informace městská část poslala i ředitelkám všech škol. A paní učitelky komínských mateřinek se nabídly rodičům na hlídání dětí.

„Je jasné, že všechno teprve začíná“, dodává Milada realisticky. „Ale budeme tady pro každého, kdo potřebuje.“  A odchází řešit připomínky městské části k novému územnímu plánu.

Jak zvládá současnou situaci vaše městská část a čím může inspirovat ostatní? Dejte nám vědět!