30. 3. 2020

Současná krize je náročná pro nás všechny a je jasné, že pomoc očekáváme od těch, kdo jsou nám nejblíž – od našich komunálních politiků. V nejbližších dnech se podíváme do čtvrtí, kde jsou na radnici zelené političky a politici. Jak krizi řeší a co pro svoje městské části dělají?

„Naše první starost byla zajistit pro všechny ochranné pomůcky,“ říká rozhodně Zelená starostka Jundrova Ivana Fajnorová. „První den po vydání nařízení o zakrývání úst a nosu na veřejnosti jsme s hasiči zřídili na hasičce manufakturu, kde jsme šili a distribuovali roušky.“

Zájem byl velký, na dvoře před hasičkou stála po celou dobu fronta a každá rouška šla přímo od stroje do rukou zájemce. Zásoby, které se plnily i rouškami od dobrovolnic a dobrovolníků potom v Jundrově rozdávali na ulici a starostka je s nabídkou pomoci osobně roznášela seniorům.

„Další zájemci o roušky volají mě a já jim je zase nosím domů,“ dodává Ivana. „A kdo potřebuje, může si roušku vyzvednout na úřadu, na Rozmarýnku nebo u mě doma.“

V Jundrově potom zkontaktovali dobrovolníky, kteří se hlásili s nabídkou pomoci, se seniory,  kteří potřebují nakoupit a donést léky.

„Nájemcům obecních nebytových prostor, kteří museli kvůli nouzovému stavu uzavřít provoz, hodláme po celou dobu nucené uzavírky odpustit nájem,“ snaží se Ivana dát jistotu místním živnostníkům.

Radnice je uzavřená, ale úřaduje se po telefonu a elektronicky s možností domluvit si osobní setkání. Pro starostku je důležité, aby všichni občané měli aktuální informace: „Teď dáváme dohromady aktuální číslo obecního zpravodaje převážně věnované nouzovému stavu se všemi potřebnými informacemi.  Celý tým se snaží, abychom celý proces včetně tisku zvládli v co nejkratší době.“ O roznášku zpravodaje se pak postarají dobrovolníci.

„Zásobu roušek průběžně doplňujeme,“ dodává Ivana.  „Já osobně v šití moc zdatná nejsem, ale kromě šikovných jundrovských občanek, plní veřejné zásoby svými výrobky naše zelená místostarostka, úřednice ze životního prostředí a paní tajemnice.“

Život na radnici se nezastavil, schůze Rady probíhají přes videokonference, vyhlašují se a hodnotí veřejné zakázky a proběhl audit hospodaření.

„Stavíme, projektujeme a připravujeme nové investice,“ dodává starostka Fajnorová. „Blokové čištění jsme na rozdíl od Nového Lískovce ponechali, neboť přece jen kvůli různým stavbám, opadávajícím jehličnanům a zimnímu posypu je na ulicích prašno a lehký nepořádek a když už lidé nemůžou ven, ať aspoň můžou pořádně větrat.“

Život v Jundrově se rozhodně nezastavil. Ale díky práci Ivany Fajnorové a jejího týmu je teď pro všechny obyvatele bezpečnější a jistější.

Jak zvládá současnou situaci vaše městská část a čím může inspirovat ostatní? Dejte nám vědět!