3. 11. 2021

Náklady na rekonstrukci parku na Moravském náměstí oproti původním plánům čtyřnásobně vzrostly. Doplatí na to nájemníci obecních bytů v městské části Brno-střed. Právě z peněz vybraných na nájemném chce totiž vedení Brna-střed část oprav uhradit.

S novými výtahy, kotelnami nebo zateplením v nejbližší době nejspíš nemohou počítat nájemníci obecních bytů spravovaných městskou částíBrno-střed. Peníze, které mají být určené na opravy domů, se vedení radnice rozhodlo použít na rekonstrukci parku na Moravském náměstí. Vládnoucí koalice tak reaguje na nepřiměřeně vysokou cenu úprav veřejného prostranství, na kterou nemá dostatek peněz. Předpokládaná cena přestavby náměstí totiž od roku 2016 čtyřnásobně stoupla. Celkem za ni má radnice zaplatit 131 milionů korun

Přestože vedení radnice získalo vysoký příspěvek z magistrátu, na zaplacení takto vysoké částky stále chybí více než 30 milionů korun. „Brno-střed je ve svém rozpočtu nemá, a proto se vedení odhodlalo k mimořádnému a z mého pohledu nepřijatelnému kroku. Chybějící peníze mají být na středečním zastupitelstvu převedeny z Bytového fondu, kam se ukládají výnosy z prodeje nemovitostí a zisk z bytového hospodářství. Statutem města Brna jsou přitom městské části povinny tyto výnosy využít na správu, údržbu, opravy, rekonstrukce a modernizace bytového fondu, případně na podporu bytové výstavby,” popsal zastupitel za Stranu zelených a bývalý radní městské části Brno-střed David Oplatek.  

Poukázal také na to, že bytové domy jsou mnohdy ve špatném stavu. Řadu z nich se vedení radnice snaží prodat s poukázáním právě na jejich špatný stav. Místo toho, aby se tedy dané prostředky investovaly do opravy nebo výstavby nových bytů, tak je doslova vysosá jeden jediný nebytový projekt. Jednoduše řečeno – peníze vybrané na nájemném či utržené z prodeje městských domů a bytů budou použity k dorovnání nečekaně vysoké ceny za předvolební rekonstrukci parku,” doplnil David Oplatek.

Problematická je podle něj i samotná cena rekonstrukce, která se v průběhu pěti let čtyřnásobně zvýšila. Plán opravit park na Moravském náměstí vznikl v minulém volebním období. V roce 2016 uspořádala radnice městské části Brno-střed architektonicko-urbanistickou a krajinářskou soutěž, ze které vzešel vítězný návrh. Nový park za maximálně  25 milionů korun měl být hotový v roce 2018.  A přestože se termín realizace posouval, ještě v roce 2019 tvrdilo vedení radnice ústy radního pro výstavbu, že “projektanti mají strop na částce 35 milionů bez DPH”.

Teď, rok před komunálními volbami, je situace jiná. Očekávaná cena zakázky vypsané letos v červenci se vyšplhala na bezmála 88 milionů korun bez DPH. Nejvýhodnější nabídka pak tuto cenu překonala skoro o čtvrtinu, když dosáhla 106 milionů bez DPH. Po přičtení DPH se tak konečná cena dostala na 131 milionů korun

Řešení je podle Zelených jasné. Navrhujeme vyškrtnout z nečekaně drahého projektu nákladné zpřístupnění podzemních prostor bývalého Německého domu. To se totiž za situace, kdy není jasný způsob jejich využití, jeví jako zbytečné. Stačí je pouze staticky zajistit a zakonzervovat. Počkat může i stavba kavárny, která není pro rekonstrukci a revitalizaci parku nyní tak potřebná,” uvedl David Oplatek.

Opakovat by se mělo i výběrové řízení, které se konalo ve spěchu uprostřed letních prázdnin. Na přihlášky měli zájemci pouhých 5 týdnů, zatímco srovnatelná zakázka na rekonstrukci domu v Nádražní ulici ze začátku letošního roku byla vypsána na 8 týdnů mimo dobu dovolených. A na výsledné ceně se to projevilo – oproti očekávané ceně 91,25 milionu korun bez DPH klesla ta konečná na 73,5 milionu korun