26. 5. 2015

Rada města Brna bude na svých jednáních hlasovat jmenovitě. Zápisy ze schůzí budou dohledatelné na webových stránkách Brna, pod každým rozhodnutím pak bude jmenný seznam, kdo hlasoval pro, kdo proti a kdo se zdržel. Radní tak splnili společný závazek z koaliční smlouvy.

MA OTEVRENA RADNICE„Jde o další krok k větší otevřenosti radnice občanům. Obecná praxe některých politiků něco jiného hlásat do médií a pro jinou věc pak zvedat ruku, je minulostí. Pokud chcete znát vámi zvoleného politika, nečtěte jen jeho statusy na facebooku, podívejte se, co reálně prosazuje,“ okomentoval rozhodnutí náměstek primátora Martin Ander (Strana zelených).

Brněnská radnice tak následuje radnice dvou městských částí, které se ke stejnému kroku rozhodly už dříve. Jako první zavedla jmenovité hlasování v dubnu MČ Brno-Jundrov. Místní starostka Ivana Fajnorová (Strana zelených) krok nazvala „průkopnickým“, protože Jundrov jako první dal veřejnosti možnost nahlížet do jednání, která jsou jinak neveřejná. Samozřejmostí prý ale zůstane zákonem dané začerňování osobních údajů.

Na začátku května se pak k jmenovitému hlasování přidala i MČ Brno-střed.