22. 3. 2022

Hned první týden po vypuknutí války městská část Brno-Nový Lískovec v čele se zelenou starostkou Janou Drápalovou vyčlenila pět momentálně uvolněných bytů a tři z nich okamžitě i s pomocí dobrovolných dárců vybavila nábytkem a základními potřebami pro bydlení.

Vedení radnice ubytovalo maminky a babičky s dětmi, celkem devět dospělých a pět dětí. Nejmladší holčičce je sedm měsíců. Jedna z příchozích žen, učitelka, již nyní učí na ZŠ Svážná v ukrajinské třídě, kam také nastoupila devítiletá dívka. Ostatní děti jsou předškolního věku. Rodiny utíkají z oblasti Krivoj Rog na východě Ukrajiny. V každém domě, kde rodiny bydlí, se našla ochotná sousedka, která rodině dělá patronku, pomáhá s kontakty a radí.

Další dva byty pro ukrajinské uprchlíky budou připravené tento týden. „Podle vedení města Brna jsme měli čekat na pokyny, než běžence ubytujeme, ale představa, že máme nachystané byty a maminky s malými dětmi spí na výstavišti, nás vedla k okamžitému rozhodnutí na pokyny nečekat. Jsme rádi, že město se nyní rozhodlo městským částem udělit souhlas s tímto postupem a rozhodování ponechat na jednotlivých městských částech, které nejlépe znají stav a možnosti svého bytového fondu,“ uvedla starostka Nového Lískovce Jana Drápalová.  

Podle ní také městská část aktivně řeší další pomoc a sbírky potřebných věcí. „Plánujeme nabídnout místní komunitní centrum Skála pro kurzy češtiny a hlídání dětí. Chceme rovněž uspořádat setkání lidí z Ukrajiny s těmi, kteří u nás již bydlí a pracují z dřívějška. Vzájemná pomoc těchto lidí je totiž pro zapojení do života velmi důležitá,“ uzavřela Jana Drápalová.