2. 3. 2015

První březnový týden je opět plný událostí, které budou hýbat Brnem.

Hned v pondělí nám hejtman a krajští radní představí svůj návrh nového územního plánu kraje, tzv. Zásad územního rozvoje. Před pěti lety jim jejich první verzi zrušil soud, kvůli nesouhlasu 14 obcí s vedením dálnic na jejich katastrech. Bude tedy zajímavé vidět, jak se s tím hejtman vypořádal, každopádně mu příprava nového plánu netrvala pár měsíců, jak sliboval ihned po vynesení rozsudku, ale několik let.

V pondělí večer pak proběhne setkání s ministrem dopravy, kterého se zúčastní prakticky celé vedení města. Řeč bude pochopitelně především o modernizaci železničního uzlu, kde požadujeme garanci seriózního odborného posouzení obou variant. V minulosti to tak úplně nebylo zvykem a odborné studie se buď nedělaly vůbec, anebo se chystaly „na objednávku“ pouze na odsunutou variantu nádraží. Tomu je doufám už konec. Rozhodnutí o výběru varianty ovlivní tvář Brna na desítky, možná stovky let dopředu. Stojí za to jej udělat poctivě.

Na úterý připadá pravidelné jednání Rady města, tentokrát s téměř osmdesáti body. Mezi nejzajímavějšími jsou:

  • rozdělení dotací na projekty v kultuře či sportu,
  • novela tržního řádu, která zavede regulérní stálé trhy na Moravském náměstí,
  • provedení auditu v Turistickém informačním centru,
  • zajištění účasti města na světové výstavě EXPO v Miláně.

V dalších dnech mě pak čekají jednání o protipovodňových opatřeních pro Brno, aktualizaci plánu projektů pro financování z evropských fondů nebo několik jednání se starosty městských částí. A na závěr týdne pak spousta hodin nad návrhem, jak se vypořádat s dědictvím soudem zrušené Aktualizace územního plánu.