19. 12. 2016

Přinášíme Vám příběh jedné z našich úspěšných brněnských političek.
Jana Šťastná vstoupila do Strany zelených v roce 2013 a dnes už má úspěchy v její městské části Židenice. Povedlo se jí zachránit přírodovědnou stanici Kamenačky.

Přečtěte si celý její příběh.

V přírodovědné stanici Kamenačky jsem našla lásku ke zvířatům a přírodě už jako malá holka.  A když byly mému synovi čtyři roky, i on se do tohoto místa zamiloval. Díky tomu, že se nám v Židenicích podařilo prosadit záchranu této jedinečné organizace, může radost z poznávání přírody zažívat nejen on, ale i ostatní děti z celé jižní Moravy. Jak se to povedlo?

Přírodovědná stanice Kamenačky není žádný místní židenický kroužek. Za poznáním života zvířat se sem sjíždějí děti z celého kraje. Kamenačky se zaměřují na chov obojživelníků, plazů, hlodavců i bezobratlých. Pořádají kurzy pro malé i větší děti, příměstské tábory nebo výlety. V ukázkové přírodní zahradě jsou k vidění i hospodářská zvířata. Pro mě je toto místo srdeční, takové, které vám změní život.

Bývalé vedení Jihomoravského kraje a vedení města zvažovalo před čtyřmi roky zavření této unikátní vzdělávací organizace. Vedení městská části jen bezradně mlčelo, ale řada z nás – rodičů dětí, které čas strávený na Kamenačkách milovaly, už mlčet nechtěla. I já jsem se proto snažila zavření stanice zabránit, jak jsem mohla. Všude jsem slyšela, že na postavení nové budovy v žádném rozpočtu nejsou peníze a že vlastně není jasné, kdo by ji měl postavit. Stávající budova byla přitom v nevyhovujícím stavu a bylo tak třeba postavit novou.

Společně se zaměstnanci stanice, lidmi kolem školky, kterou navštěvoval můj syn a mnoha dalších židenických rodičů  jsem psala připomínky ke krajskému rozpočtu. Stále to ale nestačilo a všechny strany – městská část, město i kraj – jen mlžily a přehazovaly si zodpovědnost jako horkou bramboru.

Na podzim 2013 jsem se proto rozhodla, že vstoupím do Strany zelených a stanici zachráním přímo z komunální politiky. Podpořil mě v tom Martin Ander a trpělivě se mnou a s mým židenickým kolegou Jiřím Jedličkou rozplétal záhadu financování přírodovědné stanice.

V komunálních volbách jsem vedla židenickou kandidátku zelených a v kampani jsem záchranu stanice zdůraznila jako svůj hlavní cíl.

Na to jsem pak také navázala v povolebním vyjednávání a prosadila jsem záchranu Kamenaček do priorit nové vládnoucí koalice. Na všech úrovních jsem získala pro záchranu Kamenaček spojence a pak už jsem jen sledovala, jak se propletenec problémů rozplétá. Projekt byl už dlouho hotový, bylo ale třeba rozběhnout kolečko schvalování a nakonec se začalo stavět.

Dnes jsme na dosah splnění našeho předvolebního slibu Židenicím, novou stanici kraj otevře v únoru 2017. Je to nepopsatelný pocit, když se vám podaří něco, o co se snažíte několik let. Něco, o čem jste přesvědčení, že je správné, a o čem vám všichni říkali, že je to nemožné.

Můj příběh je důkazem toho, že pokud něco chcete dost silně, tak se vám to podaří. Pokud tomu budete opravdu věřit, splní se to a vám se změní život. Zmizí ten pocit, že stejně nic nezmůžete a že nemá ani cenu chodit k volbám. Má to cenu, protože díky lidem v Židenicích, kteří dali zeleným dost hlasů, jsem něco takového mohla dokázat.