7. 3. 2014

Brno, pondělí 25. listopdu 2013

Bez projednání i veřejné diskuse začalo vedení města potichu připravovat rekonstrukci Jalty na kancelářskou budovu magistrátu. Plán utratit na tento megalomanský a extrémně drahý projekt 3 miliony korun už v příštím roce je součástí zveřejněného návrhu rozpočtu města. Cena za pořízení takových kanceláří by několikanásobně převýšila i nejluxusnější kacelářské prostory v centru Brna. Zelení s touto čtvrtmiliardovou investicí nesouhlasí a nadále podporují prodej budovy.

Návrh rozpočtu města na rok 2014, který v pátek zveřejnil magistrát [1], obsahuje i položku „Rekonstrukce administrativního centra Jalta“ s celkovými rozpočtovými náklady ve výši neuvěřitelných 249.900.000 Kč a návrhem utratit už v příštím roce 3 miliony. Zbývajících 247 milionů pak má být dle návrhu rozpočtu utraceno už do roku 2016.

Návrh investičního záměru na tuto akci však dosud nebyl projednán ani v investiční komisi, ani v Radě města. Nadále platí usenesení rady o prodeji budovy. Je proto výrazem chaosu a nekoordinace v současném vedení města, když navrhuje utrácet milionové částky na přípravu rekonstrukce budovy, kterou zároveň aktivně nabízí k prodeji [2].

Jak už dříve uvedli zelení [3], rekonstrukce Jalty na kanceláře je extrémně drahá. Sečtou-li se náklady na získání Jalty, její rekonstrukci a přestěhování úředníků, dostává se cena za metr čtvereční kancelářské plochy na neuvěřitelných 95 000 Kč/m2, což několikanásobně převyšuje ceny běžných kancelářských prostor v centru města. Navíc přestěhování úředníků do budovy Jalty je z důvodů obtížné dopravní dostupnosti naprosto nevhodné (nedostatek parkovacích míst, zatahování další intenzivní automobilové dopravy do centra, neexistence blízké zastávky MHD).

Budovu Jalty město získalo v roce 2005 nevýhodnou směnou s podnikatelem Lekešem za lukrativní nemovitosti v centru města. Transakci připravil tehdejší náměstek primátora Radomír Jonáš (ODS) a zastupitelstvem byla posvěcena v tajném hlasování na návrh zastupitele Pavla Blažka (ODS). Odhadovaná cena směněných nemovitostí byla cca 85 milionů korun, některé odhady však mluvily o ceně vyšší, neboť město směnilo opravené funkční budovy, které městu přinášely výnosy (zatímco za ně získalo zchátralou a prázdnou Jaltu). Město směnou navíc přišlo o unikátní historickou lékárnu U raka.

Martin Ander, zastupitel za Stranu zelených, dodává:

„Rekonstrukce Jalty na kanceláře magistrátu by byl tunel do městké poklady. Náměstek Kotzian naprosto ztratil soudnost. Tak extrémně drahé kanceláře, jaké plánuje vytvořit v Jaltě by si za své peníze nikdo nikdy nepořídil.“

Kontakty:

Martin Ander, předseda klubu zastupitelů za Stranu zelených, tel: 732 565 042;

Poznámky:

 

[1] Návrh rozpočtu města Brna na rok 2014 je zveřejněn zde:

http://www.brno.cz/sprava-mesta/dokumenty-mesta/rozpocet/zverejneni-navrhu-rozpoctu-na-rok-2014/  Na straně 60 lze najít údaje o závazně zařazené investici s názvem „Rekonstrukce administrativního centra Jalta“, viz také v příloze ve formátu jpg.

 

[2] Prodej budovy realizuje Úsek hospodářský vedený náměstkem primátora Pospíšilem (ČSSD), rekontsrukci Jalty na kanceláře začal připravovat Úsek technický vedený náměstkem primátora Kotzianem (ODS).

 

[3] Náklady na pořízení budovy – 85 mil. Kč, náklady na rekonstrukci – 250 mil. Kč, odhad nákladů na přestěhování úřadu – 20 mil. Kč, využitelná plocha kancelářských prostor – 3750 m2.