20. 10. 2014

Jednání o koaliční dohodě v Brně byla poměrně rychlá a věcná. Společným cílem všech stran je totiž výrazně proměnit způsob, jakým radnice komunikuje s občany. Také proto se do čtyřkoalice logicky spojily dvě nové strany (ANO a Žít Brno) s dvěma dosud opozičními (SZ a KDU-ČSL).

Přestože cíl rodící se koalice je společný, prioritní programová témata jednotlivých stran se liší. Proto pro nás bylo důležité dostat do dohody také body, které do brněnské politiky vnáší právě Strana zelených. Jedním z důležitých je odtajnění hlasování Rady, tedy zveřejňování jmenovitého hlasování jednotlivých radních, a zveřejňování stenozáznamů z jednání Zastupitelstva města Brna, tak jak jsou na to občané zvyklí například z jednání v Parlamentu ČR. Je potešující, že oba tyto návrhy přijali naši koaliční partneři bez výhrad.

Zároveň je výsledkem jednání dohoda, že mezi priority práce rady bude patřit také zatraktivnění veřejné dopravy tak, aby dokázala lépe konkurovat autům. S tím souvisí i dohoda na efektivním zlevnění šalinkaret. Slovo efektivní má v textu uzavřené dohody ten význam, že dříve než ke kroku přistoupíme, prověříme, o kolik je třeba MHD zlevnit, abychom skutečně způsobili, že část lidí si pro svou cestu do práce či za zábavou raději zvolí MHD, než auto, a tím přispěje ke snížení znečištění ovzduší v Brně.

Programová část dohody obsahuje samozřejmě i další „otisky zeleného razítka“: revizi ostudné Aktualizace územního plánu, zřízení útvaru hlavního architekta, realizaci akčního plánu zlepšení kvality ovzduší, zlepšení podmínek pro třídění odpadu nebo nastartování programu energetických úspor v budovách. To vše a mnohé další rozpracuje koalice v podrobném programovém prolášení Rady města.

PŘEČTĚTE SI DOHODU O KOALIČNÍ SPOLUPRÁCI