30. 5. 2017

„Tento týden proběhne na brněnském výstavišti veletrh IDET zaměřený na podporu vývozu výrobků českých zbrojařských firem. My, zastupitelé a zastupitelky města Brna považujeme akci v mnoha ohledech za problematickou a budeme hledat cesty, jak tento veletrh transformovat do prezentace výrobků pouze bezpečnostní a požární techniky orientované především na složky integrovaných záchranných systémů.

Násilné potlačování demokratické opozice v Egyptě a Saúdské Arábii nebo vojenský konflikt, který druhý ze jmenovaných států vede na jemenském území, považujme za dostatečné důvody pro to, aby k vývozu českých zbraní do těchto zemí nedocházelo. Přesto objemy vývozu právě do zmíněných států patří mezi nejvyšší. V situaci, kdy Ministerstvo zahraničních věcí ČR takto hrubě zanedbává svou úlohu při regulaci vývozu zbraní, považujeme za krajně nevhodné, aby se veletrhy s tímto zaměřením v Brně konaly.

Výroční zpráva minulého ročníku veletrhu přiznává oficiální pozvání delegací Egypta nebo Íránu i zájem delegace Saúdské Arábie o produkci českých zbrojařů. Souběžné pořádání veletrhů bezpečností a požární techniky považujeme pouze za jakýsi fíkový list, který má odvést pozornost věnovanou exportu zbraní. Zvlášť v době globálního ohrožení terorismem považujeme podporu vývozu zbraní do nestabilních oblastí, autoritářských režimů či zemí, které podporují válečné konflikty, za nerozumnou a město by se na ní nemělo podílet.“

Mgr. Martin Ander, Ph.D.
Ing. Jana Drápalová
RNDr. Mojmír Vlašín
Ing. Ivana Fajnorová
Bc. Tomáš Koláčný

Více informací naleznete ZDE.