19. 2. 2015

Stará Ponávka

Už pět let leží na stole brněnského magistrátu projekty revitalizace okolí Staré Ponávky, říčky, která v těsné blízkosti centra města propojuje Svitavu a Svratku. Prach z nich až nyní setřel náměstek pro územní rozvoj a životní prostředí Martin Ander (SZ).

„Ze čtyř připravených dílčích projektů se nyní pokusím dva oživit. Zbývající dva budou řešit soukromí investoři, na jejichž pozemcích se nové plochy zeleně mají nacházet,“ řekl dnes Ander na tiskové konferenci.

Potvrdil, že pro Stranu zelených je prioritou připravovat v centru města nové parky a zelené plochy s přístupem k vodě. Otevření tak trochu zapomenutého okolí Ponávky nabídne Brňanům novou klidovou zónu u řeky přímo v centru města. Předchozí vedení Brna nenašlo pro projekt dost financí.

„Chyběla k tomu vůle. Já se pokusím najít cestu, jak požádat o příspěvek z evropských fondů a projekty konečně zrealizovat,“ zdůraznil Ander.

První z projektů přinese zásadní úpravu nevzhledného betonového koryta Ponávky před vstupem do budovy Tepláren na Špitálce. Druhý projekt vytvoří volnočasovou zelenou zónu poblíž ulice Za Mostem v Komárově. Vinou velmi roztříštěných majetkových vztahů je ale příprava projektu zpřístupnění Ponávky hodně složitá.

„Jen na prvních 4 kilometrech se nacházejí pozemky 20 různých majitelů. Nicméně jsou zde připravené projektové dokumentace, ty necháme zaktualizovat, projednáme je s místní veřejností a věřím, že do dvou let zahájíme stavbu,“ říká k dalším krokům Ander.

Nová podoba tržnic

Obměny se dočkají i trhy v městské části Brno-střed. Místostarostka Jasna Flamiková (SZ) připravuje novou podobu tržního řádu, který umožní lépe hlídat kvalitu nabízených produktů. Zároveň pokračuje hledání nového vizuálu prodejních stánků, které by kromě estetiky měly být dostatečně uživatelsky komfortní pro samotné prodejce.

„Stánky se slunečníky budou oproštěné od reklam a vznikají na základě diskuse se samotnými prodejci. V nejbližších týdnech bude odsouhlasen plán jejich rozmístění na opraveném Zelném trhu,“ potvrdila Flamiková. Podle místostarostky budou trhy zachovány v menším měřítku i na Moravském náměstí.

Novinkou tržního řádu bude pravomoc správce tržiště vykázat prodejce s nekvalitním zbožím. Městská část navíc navázala spolupráci se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí, která umožní sdílení informací o důvěryhodnosti prodejců. Zvýhodněni budou místní producenti, přesto na trzích nebudou prodávat pouze oni.

„Brňané jsou zvyklí, že prodej na Zelném trhu běží od pondělí do soboty. To nejsou místní zemědělci množstvím a rozsahem sortimentu schopni utáhnout,“ vysvětlila Flamiková.

Dobrou zprávu však mají zastupitelé pro ty, kteří na trzích nyní marně hledají výrobky, co potřebují ke skladování chlad. Jako například sýry či maso.

„Brno-střed pracuje na projektu „Nové tržnice“. V bývalé budově potravin na Zelném trhu tak do dvou let vznikne tržnice krytá, která na dvou patrech nabídne i tento sortiment od regionálních producentů,“ dodala Flamiková.

 

Kontakt: Magda Koutská, asistentka náměstka primátora M. Andera, PR a média tel: 775 193 937, email: koutska.magdalena@brno.cz