28. 9. 2018

Ucpané ulice a nekonečné hledání parkovacího místa. Taková je každodenní realita brněnských řidičů. Zelení proto navrhují, aby prvním krokem ke zlepšení situace bylo dokončení plánovaného systému záchytných parkovišť. Díky tomu budou mít lidé možnost odstavit auto mimo centrum města za velmi příznivou cenu. Navrhujeme, aby řidiči zaplatili dvacetikorunu za celý den parkování.

Z dopravních statistik vyplývá, že denně přijíždí do Brna až padesát tisíc aut. S auty Brňanů je to dohromady pořádná porce. Přitom ulice, zvlášť v centru města, už víc dopravy pojmout nedokážou. Musí tedy nastoupit taková řešení, která lidem nabídnou možnost kombinovat různé druhy dopravy tak, aby se do práce, do školy či za zábavou, dostali rychle, pohodlně a zároveň za rozumnou cenu.

Takovým řešením je podle Zelených kombinace různých druhů dopravy, která je běžná ve velkých evropských městech. Lidé, kteří z řady různých důvodů musí jet do Brna autem, by měli mít možnost snadno a levně zaparkovat na záchytném parkovišti a odtud do cíle své cesty dojet hromadnou dopravou nebo třeba na půjčeném elektrokole.

Tři a půl tisíce parkovacích míst

Zelení tak budou pracovat na tom, aby v průběhu následujících sedmi let Brno postavilo dalších 11 záchytných parkovišť s kapacitou až 3 500 míst. Bude to obnášet investici ve výši 766 milionů korun, kterou však částečně zaplatíme z evropských fondů a městského fondu mobility.

Zde je seznam konkrétních záchytných parkovišť, která chceme během následujících let dobudovat:

Záchytné parkoviště Počet parkovacích míst
Veveří-Šumavská 600
Královo Pole nádraží 200
Purkyňova 500
Sportovní 250
Fakultní nemocnice Bohunice 500
BVV Lipová 500
Skořepka 150
Renneská 180
Bohunická 180
Mariánské náměstí Komárov 200
Líšeň Zetor 230
celkem 3490

Přípravou projektů bude pověřena městská společnost Brněnské komunikace, a.s., která zajistí projektovou přípravu. Samotnou investici pak zajistí město.

Dobré napojení na MHD

Místa pro záchytná parkoviště jsou vybírána tak, aby zachytávala příjezd vždy z některé z radiál, které vedou do Brna dopravu z regionu. Zároveň je podmínkou i dobrá dostupnost parkoviště navazující kapacitní MHD. Další podmínkou pro dobré fungování systému záchytných parkovišť je však také postupné rozšiřování systému regulace parkování v centru města. Pokud se totiž bude dát v centru parkovat na ulicích zcela zdarma po celý den, pro nikoho tato záchytná parkoviště nebudou atraktivní. 

Čistější ovzduší

Díky investicím do záchytných parkovišť bude možné upravit dopravní režim ve středu města tak, aby se ulice staly příjemnější k pobytu. Vznikne víc prostoru pro zeleň, pro bezpečných pohyb peších, včetně dětí, ale i pro parkování místních rezidentů. Záchytná parkoviště nepochybně přispějí i ke zlepšení ovzduší, ubude totiž čekání v zácpách i nekonečného popojíždění při hledání parkovacího místa na ulicích v centru města.