7. 3. 2014

Brno, pondělí 2. prosince 2013

 

Opatření, které platí jen pro někoho – to jsou dnes takzvané plošné škrty příspěvků divadlům a filharmonii. V návrhu rozpočtu města na rok 2014 se Národnímu divadlu Brno finanční podpora vrací na původní výši z roku 2011, zatímco Divadlu Husa na provázku, Městskému divadlu a Filharmonii chtějí radní ponechat snížený příspěvek. Zelení proto na jednání zastupitelstva navrhnou, aby byly nesmyslné plošné škrty zrušeny a v roce 2014 získala všechna městská divadla i filharmonie původní „neseškrtané“ příspěvky jako v roce 2011.

 

Na konci roku 2011 si radní prosadili pravidlo, podle kterého se rozpočet všech městských divadel sníží o 5 % na následujících osm let. V návrhu rozpočtu města Brna na rok 2014 [1] ale radní doporučují dát Národnímu divadlu Brno příspěvek o 10 milionů korun vyšší. V případě jeho schválení by divadlo dostalo právě takovou částku, která odpovídá neseškrtanému příspěvku z roku 2011 (10 milionů totiž v případě Národního divadla odpovídá právě pěti procentům příspěvku z roku 2011).

 

Stejné pravidlo, tedy snížení příspěvku o 5 % na 8 let, bylo stanoveno i pro Centrum experimentálního divadla a Městské divadlo Brno. Těmto divadlům ale radní navrhují snížený příspěvek zachovat. Stejně se staví i k Filharmonii Brno, která měla snížen příspěvek o 10 % na 4 roky. Tento škrt má trvat i příští rok. Ostatním kulturním institucím, jako je Knihovna Jiřího Mahena, Muzeum města Brna nebo Dům umění navrhují radní příspěvek vrátit do původní výše z roku 2011. U těchto institucí totiž stanovili škrty o 20 % na 2 roky. O tom, jaký je důvod nerovného přístupu ke kulturním institucím, ale rada mlčí.

 

Martin Ander, předseda klubu zastupitelů Strany zelených v ZMB, k tomu říká:

„Někomu příspěvek vrátit a někomu ne? S tímto nefér postupem zelení nesouhlasí a budeme proti němu vystupovat. V roce 2011 jsme upozorňovali, že plošné škrtání v kultuře je nesmyslné. Velká koalice tomu nyní nasadila korunu tím, že ani nedodržuje vlastní pravidla. Navíc navrhuje nerovný přístup k různým divadlům. Považuji proto za zásadní zrušit nesmyslné plošné škrty ihned a všem a dorovnat příspěvky divadlům a filharmonii na původní výši z roku 2011.“

 

Zároveň s tím zelení upozorňují na neobhajitelné jednání magistrátu ve vztahu k posouvání dříve oznámeného termínu veřejné prezentace rozpočtu. 21. listopadu zveřejnilo město tiskovou zprávu, ve které uvedlo, že každoroční veřejná prezentace se koná 4. 12. v 16:00. 28. listopadu pak magistrát datum konání změnil na 5.12.. Tuto informaci navíc občané najdou jen velmi složitě, zasunutou mezi tiskovými zprávami, město se nijak nesnaží na svém webu tuto akci propagovat. Martin Ander k tomu dodává: “Není divu, že zájem občanů o účast na prezentaci je dlouhodobě nízký, když se vedení města snaží akci před veřejností spíš utajit, než aby ji propagovalo.”

 

Kontakty:

Martin Ander, předseda klubu zastupitelů za Stranu zelených, tel: 732 565 042.

 

Poznámky:

 

[1] Návrh rozpočtu města Brna na rok 2014 je zveřejněn zde:

http://www.brno.cz/sprava-mesta/dokumenty-mesta/rozpocet/zverejneni-navrhu-rozpoctu-na-rok-2014/  Na straně 37 lze najít údaje o výši příspěvku zřizovaným organizacím v oblasti kultury.

 

 

 

Příspěvková organizace Výše škrtu Zvýšení příspěvku na rok 2014 dle RMB
Národní divadlo Brno – 10.346 tis. Kč 10.000 tis. Kč
Centrum experimentálního divadla – 1.552 tis. Kč 0
Městské divadlo Brno – 7.585 tis. Kč 0
Filharmonie Brno – 5.527 tis. Kč 0