6. 3. 2014

Bioplyn teoreticky představuje energetický zdroj s vysoce pozitivními přínosy pro ochranu životního prostředí. Bioplynové stanice dokážou využít zvířecí výkaly, splašky, siláž, domácí i kafilerní odpad a přeměnit to na energetickou surovinu, na plyn. A to nikoliv pyrolýzou, jak to dělají spalovny, ale biologickými procesy. Přestože bioplyn zatím není schopen vytlačit fosilní paliva, má na rozdíl od nich velké perspektivy.

Jeho využití je mnohostranné. Tak například bioplyn, produkovaný při vyhnívání kalu v Brněnské čistírně odpadních vod je  využíván pro výrobu elektřiny a tepla v kogeneračních jednotkách o výkonu 1000 kW. Bioplynová stanice na skládce v Brně – Černovicích má instalovaný výkon 300 kW a využívá plynu, který by jinak unikl do ovzduší.

Na druhé straně – pokud se z produkce bioplynu stane bezuzdný byznys, může se to přeměnit v noční můru. V roce 2008 obdržela Česká inspekce životního prostředí petici občanů Velkého Karlova, kteří si stěžovali na nesnesitelný zápach z provozu bioplynové stanice provozované společností ZEVO s.r.o a  na bezohledný provoz cisteren vyvážející digestát (zbytky) a to zejména v nočních hodinách, o víkendech a o svátcích. Při kontrole byly zjištěny závady z hlediska ochrany vod: nedostatečné zajištění zpevněných ploch, únik závadných látek atd. Provozovatel realizoval svůj záměr na zpracovaní živočišných produktů bez povinného posuzování vlivů na životní prostředí (tzv. EIA). Ministerstvo životního prostředí později potvrdilo pokutu ve výši pěti milionů korun této bioplynové stanici. Na základě toho se například občané Tišnova postavili proti plánované bioplynové stanici, která měla vyrůst v areálu cihelny, v místní části Trnec.

Ukazuje se, že každý bohulibý (přírodělibý) záměr je možno pomocí různých, zdánlivě drobných, změn přivést v naprostý opak. To se stalo u malých vodních elektráren, které někde vysály celé řeky i s rybami, u větrných elektráren, které svými megarozměry zastínily i dinosaury a také u solárních elektráren stavěných hlava nehlava, příroda nepříroda. Obávám se, aby bioplynové stanice nezamířili podobným směrem.

Mojmír Vlašín|pátek 29. březen 2013

http://vlasin.blog.idnes.cz/