5. 5. 2014

Už druhým rokem budeme v Brně platit za odpad zvýšenou sazbu. Přitom svým chováním výši poplatku prakticky nemůžeme ovlivnit. Musí to tak být? 

Květen je měsíc, kdy rodinné účty nad rámec běžných výdajů zatíží platba povinného poplatku za odpady. Pro čtyřčlenou rodinu to v Brně dělá téměř 2700 Kč, což není rozhodně málo. Hlavní problém však tkví v tom, že ať děláte co děláte, výši poplatku svým chováním neovlivníte. A to je špatně.

Máme-li doma vysoké účty za vodu, teplo, nebo elektřinu, první po čem se poohlédneme je, kde by se dalo ušetřit: nenechávat zbytečně svítit, téct vodu nebo nepřetápět. Podobně lze přistupovat i k domácím odpadům: můžeme více třídit nebo už při nákupu vybírat zboží tak, abychom si nevyužitelných odpadků přinesli domů co nejméně – můžeme totiž dávat přednost větším balením, recyklovatelným obalům, nákupu do přinesených sáčků nebo plátěným taškám. Co se ale výše poplatku za odpad týče, nebude nám to v Brně nic platné. Ať se chováme s rozmyslem, nebo bez něj, ať vytváříme odpadů málo, nebo hodně, ať poctivě třídíme, nebo ne, stejně každý zaplatíme 670 Kč. Finanční motivace k šetrnému chování tu naprosto schází. A právě proto je poplatek tak vysoký. Lidé, kterým kromě vlastního dobrého pocitu třídění nic nepřinese, jsou pak z principu k třídění vlažnější. A Brno tak zbytečně plýtvá potenciálem, který by mohl náklady města na odpady výrazně snížit.

A není to utopie. V řadě českých a moravských měst už různé formy finanční motivace ke třídění odpadu fungují. Někde je to velmi nahrubo – jako třeba v Praze -, kde platíte podle toho, jak velkou popelnici na svůj odpad potřebujete. Jinde už používají mnohem vychytanější způsoby – jako třeba v Mikulově -, kde vám vytříděný odpad ve vaší nádobě s čipem při vývozu zváží a podle množství pak sníží poplatek.

Který z těchto vzorů by se pro Brno hodil víc, to jistě můžeme nechat na podrobné prověření odborníkům a následnou veřejnou diskusi, je ale jasné, že tak jak to je v Brně teď, už to dál nejde. Systém je nespravedlivý vůči těm, kteří mají odpadu málo: ať už proto, že méně nakupují, protože méně potřebují, nebo proto, že poctivě třídí a vyhazují do popelnice opravdu jen to, což už dál materiálově využít nejde. Zavedeme-li finanční motivaci ke třídění, vyděláme na tom všichni, protože platby za odpad půjdou dolů.

Martin Ander|5. května 2014 08:15

http://martinander.blog.idnes.cz/