20. 12. 2018


Na dnešním zasedání Zastupitelstva městské části Brno-střed předložila koalice složená z ODS, ANO a KDU-ČSL návrh rozpočtu městské části na rok 2019. Zastupitelský klub Strany zelených se rozhodl, že návrh nepodpoří. I přesto však zastupitelé rozpočet schválili. Vadí nám, že ačkoliv koalice na platy nově uvolněných zastupitelů schválila 2,4 milionu korun, tak se v rozpočtu nenašly žádné prostředky na boj proti vedru a suchu. Přitom letošní provozní rozpočet je oproti loňskému vyšší bezmála o 25 milionů korun. Ty však nové vedení městské části použilo raději na vyšší odměny pro radní,” vysvětlila předsedkyně zastupitelského klubu Zelených a bývalá místostarostka pro životní prostředí Jasna Flamiková.

Úpravami veřejných prostranství a novými výsadbami zeleně lze přitom docílit toho, že dešťová voda nebude odtékat do kanalizace, ale pomůže v létě ochlazovat město. Takové výdaje však koalice do rozpočtu nezařadila. “Právě v centru města jsou teploty nejvyšší a způsobují zdravotní problémy především seniorům, kardiakům a dětem,” uvedla Jasna Flamiková.  

Podle Flamikové se přitom v období veder podle některých studií zvyšuje úmrtnost až o třicet procent. “Vysoké teploty ale mají dopad na každého z nás, stačí si připomenout letošní léto. Snižuje se například pracovní výkonnost, soustředění, zvyšuje nehodovost. Do budoucna se navíc situace bude zhoršovat, je tedy nutné do úprav a rozšiřování zeleně investovat co nejdříve, abychom v létě nemuseli z města utíkat,” myslí si Jasna Flamiková.

Zelení varují také před prudkými přívalovými dešti, které měnící se změna klimatu přinese a které mohou způsobit značné škody. “Současný objem kanalizační sítě nedokáže dešťovou vodu v této intenzitě odvést. Své o tom vědí například v Kodani, kde dvouhodinová srážka v roce 2011 způsobila škody na infrastruktuře více jak 800 milionů eur. Tato opatření by se proto měla stát součástí přípravy městské části Brno-střed na krizové situace a rozpočet by s nimi měl počítat,” uzavřela Jasna Flamiková.