22. 7. 2013

Zelení nesouhlasí s návrhem radnice umožnit zastavět klidné vnitrobloky v centru města parkovišti a zelené plochy novými supermarkety. Tyto vysoce kontroverzní záměry jsou obsahem návrhu tzv. Aktualizace územního plánu, kterou v červnu zveřejnil brněnský magistrát a do dnešního dne ji mohou v prvním kole připomínkovat i občané. Také zelení dnes doručí magistrátu své písemné připomínky.

Vnitrobloky v centru města představují pro obyvatele oázy klidu, které jim částečně kompenzují hluk a znečištění, jež musejí snášet na rušných ulicích v okolí. V součastnosti územní plán chrání tato území zákazem stavby parkovišť na povrchu (umožňuje výstavbu pouze garáží pod zemí). To se podle návrhu Aktualizace územního plánu má změnit a náhrada zeleně asfaltovými parkovišti má být povolena.

Také zelené parky hrají v životě města důležitou roli. Kromě nabídky rekreačních aktivit, přispívají ke snižování znečištění ovzduší, zadržují vodu a pohlcují hluk. Přesto vedení města navrhuje uvolnit regulaci zástavby zeleně a umožnit tu stavět obchody bez konkrétního omezení velikosti.

Návrh aktualizace územního plánu obsahuje i další kontroverzní záměry. Například výstavbu věžových domů v lokalitě Obzor na Lesné, rozsáhlé parkovací garáže pod parkem na Moravském náměstí nebo výstavbu dalšího obřího hypermarketu v těsném sousedství Ivanovic.

Martin Ander, předseda klubu zastupitelů za Stranu zelených, k tomu říká:

„Návrhem uvolnit zákaz výstavby ve vnitroblocích a městských parcích vedení města ukazuje, že územní plán nedělá pro lidi, ale hlavně pro developery. Navíc, výjimečně rozsáhlý a nesrozumitelný dokument zveřejnilo bez jakéhokoliv vysvětlení a informační kampaně pro občany. Opět se potvrzuje, že Brnu chybí hlavní architekt.“

foto převzato z www.vnitroblok.cz

foto převzato z www.vnitroblok.cz