26. 3. 2015

Rekonstrukce Obilního trhu spěje ke konci: v létě se tak můžeme těšit nejen na opravenou kašnu, ale nově i na pítko pro občany. Dětské hřiště bude rozšířeno o lanový herní prvek, který si odsouhlasili Brňané na včerejším veřejném setkání s místostarostkou Brna-střed Jasnou Flamikovou. Veřejnost byla na setkání seznámena i s harmonogramem propojení parku se Špilberkem.

„Obilní trh je strategický park, kolem kterého je mnoho dětských center, školek i škol. Zvlášť v letních měsících plní funkci odpočinkové zóny. Shodli jsme se, že zde je místo pro další vodní prvek. Pítko podle mého názoru nově zrekonstruovanou kašnu ideálním doplňuje. Jednáme o tom, aby neosvěžila jen Brňany, ale ve spodní části i jejich zvířecí doprovod,“ vysvětlila Flamiková.

Místostarostka Flamiková zároveň upřesnila termín, kdy má být Obilní trh definitivně spojen stezkou s protilehlým Špilberkem.

„Stezka by se měla začít budovat v nejbližší době, hotova by měla být do podzimu. Povede od zastávky Obilní trh na současnou tzv. „psí“ stezku,“ řekla Flamiková.

Na stavební povolení stále čeká památkově chráněná zastávka, i zde by ale rekonstrukce měla proběhnout v řádu měsíců.

„Bohužel se ukázalo, že využití zastávky jako kavárny není možné z památkového hlediska. Obnovení toalet neumožňuje současný stav kanalizace a finanční náročnost. Zastávka tak bude pouze drobnou statickou památkou,“ dodala Flamiková.

Nejen děti pak čeká přes ulici lákadlo v podobě městské minifarmy Nadace Partnertsví (1). Ta již od června tohoto roku doplní téměř tři roky fungující environmentálně-vzdělávací centrum „Otevřená zahrada“ .

„V první etapě chceme otevřít městskou minifarmu, kde veřejnost najde mimo jiné záhonky pro městské zahradničení. Bude zde možnost sledovat kromě včel i domácí zvířata jako slepice nebo králíky. Plánujeme vysadit i ovocný sad s původními odrůdami jablek a další,“ řekl k projektu Robert Sedlák, architekt a projektový manažer Nadace Partnerství.

 

Otevřený Špilberk: společný projekt Nadace Partnerství a MČ Brno-střed

otevreny spilberk