7. 3. 2014

Brno, pondělí 10. února 2014

 

Zítra je posledí den, kdy mohou Brňané zaslat své připomínky k obří aktualizaci územního plánu. Také zelení už své nejdůležitější výhrady na magistrát poslali, během tří dní je podpořilo na 250 Brňanů [1].

 

Přestože se jedná o největší zásah do územního plánu za posledních 20 let, náměstek primátora Macek nezajistil odpovídající nadstandardní projednání s veřejností, splnil si jen zákonné minimum. Město například vůbec nevyužilo k podrobnému informování občanů vlastní měsíčník Metropolitan, na jehož vydávání pravidelně utrácí veřejné prostředky a nechává ho roznášet do všech domácností. Aktivní roli v informování veřejnosti tak převzala opozice a občanská sdružení.

 

Návrh aktualizace oslabuje ochranu městské zeleně a ohrožuje klidné bydlení tisíců lidí. V mnohém jde na ruku developerům, kteří budou moci snadněji prosazovat své komerční záměry. Některá rizika spojená s aktualizací územního plánu najdou zájemci na internetových stránkách www.mampripominky.cz, na nichž se svými podněty podíleli i zastupitelé za Stranu zelených.

 

Z ploch zeleně, které výslovně chrání územní plán, má zmizet například výrazná alej vzrostlých stromů kolem Červeného kostela, nebo zeleň před rektorátem Masarykovy univerzity na Žerotínově náměstí.

 

Do hry se opět vrací také dříve odmítnutý návrh na zastavění spodní části parku na Kraví hoře. Pod tlakem veřejnosti (petici tehdy podepsalo přes 5,5 tisíce lidí) v květnu 2013 ustoupil investor od svého záměru změnit část plánovaného parku Kraví hora na stavební plochu. Návrh aktualizace územního plánu předkládaný nyní úředníky náměstka Macka se pokouší tento záměr opět legalizovat. Bude-li schváleno povolení výstavby obchodů a služeb v plochách zeleně, bude moci tento investor požádat o povolení stavět na ploše určené pro vybudování parku.

 

Martin Ander, předseda klubu zastupitelů Strany zelených k tomu říká:

„Náměstek Macek naprosto selhal, nezajistil potřebnou informační kampaň pro veřejnost. Místo toho se věnoval napadání opozice a občanských sdružení.“

 

Kontakt:

Martin Ander, zastupitel za Stranu zelených, tel: 732 565 042

Jana Drápalová, starostka MČ Brno-Nový Lískovec, tel: 721 636 486.

 

Poznámky:

 

[1] Přesné znění námitek podaných předsedou MO SZ Brno a podpořené 247 občany je přílohou této tiskové zprávy.