5. 3. 2015

Jednou z viditelných změn po nástupu nové koalice na brněnskou radnici je mimo jiné odstranění křiklavých případů kumulace funkcí, ke které za minulého vedení docházelo. Situace, kdy jeden a tentýž zastupitel byl členem 13 komisí Rady města Brna [1], nebo kdy jeden zastupitel byl členem 6 komisí a 6 statutárních orgánů městských firem [2], už se nyní neopakují.

Současná koalice navíc razantně snížila počty politiků v představenstvech a dozorčích radách městských firem. Celkem o 25 míst, což na odměnách uspoří 4 miliony korun ročně. Navíc umožnila účast na práci komisí Rady města Brna také ne-členům zastupitelstva, čímž dále snížila kumulaci funkcí zastupitelů.

Případ starostky Nového Lískovce Jany Drápalové, který si vybrala Česká televize pro svou včerejší reportáž [3], je s excesy minulého volebního období nesrovnatelný. Mimo jiné proto, že na rozdíl od politiků minulé vládnoucí koalice přistoupila Jana Drápalová v reportáži k informacím o své činnosti a výši platu zcela otevřeně.

„Výši platu starostky určuje nařízení vlády. I ostatní příjmy, včetně mého majetkového přiznání, jsou veřejně dohledatelné a nikdy jsem se s nimi netajila,“ uvedla Jana Drápalová.

K dnešnímu dni je Jana Drápalová za klub SZ členkou:

  • 4 komisí,
  • finančního výboru,
  • představenstev 2 městských firem s obdobným věcným zaměřením (SAKO a Teplárny jsou městské energetické společnosti, jejichž oblast podnikání na sebe úzce navazuje).

„Dávat to na jednu úroveň s případem souběžného členství zastupitele ve 13 komisích, nebo paralelním zasedáním v 7 firmách a 5 komisích, je nefér. Ten rozdíl je na první pohled patrný,“ komentuje neúplnost podaných informací v reportáži ČT náměstek primátora Martin Ander, dlouholetý zastupitel za SZ. Ander byl v reportáži citován z archivního rozhovoru, ve kterém kritizuje právě nejkřiklavější kauzy předcházejících období [4].

Všechny zmíněné funkce Jany Drápalové jsou neuvolněné, pouze funkce starostky je uvolněná. Další funkce, v reportáži zmíněné (předsedkyně strany, členka Českého svazu ochránců přírody), jsou neplacené a dobrovolné.

 

Kontakt:

Magda Koutská, asistentka náměstka primátora Martina Andera, PR a média Email: koutska.magdalena@brno.cz, tel: 775 193 937

Poznámky:

[1] František Vižďa (ODS) byl v minulém volebním období členem 13 komisí Rady města Brna, zároveň také radním města a zastupitelem městské části Brno-Žebětín. Více ZDE

[2] Miloslav Humpolíček (ČSSD) byl souběžně místostarostou městské části Královo Pole, členem 6 komisí a výborů a zároveň členem vedení 6 městských firem. Více ZDE

[3] Události v regionech (Brno), 4. března 2015. iVysílání pořadu ZDE

[4] V reportáži ČT bylo použito kritické vyjádření Martina Andera (SZ) ke kumulaci funkcí, které reagovalo na případ dvou zastupitelů ČSSD, kteří zastávali souběžně až 13 funkcí. iVysílání pořadu ZDE